Nocne polowanie ze statywami

0
Fot. Krzysztof Jankowiak
Reklama

Gdy większość ludzi śpi, inni grasują po mieście. Park Północny, Stadion Miejski czy też tężnia – te i inne miejsca odwiedzili miłośnicy nocnej fotografii uczestniczący w czwartym już Tyskim Nightspottingu, przygotowanym w nocy z soboty na niedzielę (3-4 sierpnia), przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne i Michała Kasperczyka, zasiadającego za kierownicą autobusu PKM Tychy, który woził uzbrojonych w statywy miłośników robienia zdjęć.

Bez biletów, ale z pomysłami na fotografie malowane światłem grupa ok. 40 osób wyruszyła z parkingu przy Piramidzie, by zobaczyć jak wyglądają Tychy nocą. Oprócz tyszan na Nightspottingu pojawili się mieszkańcy okolicznych miast, w tym Sosnowca, Gliwic i Katowic.

Jak się okazuje, to jedyne takie wydarzenie na Śląsku. Nigdzie indziej w regionie do dyspozycji fotografujących pasażerów nie oddaje się autobusu podążającego trasą wskazaną przez nich samych. Propozycje miejsc do odwiedzenia można było zgłaszać za pośrednictwem Facebooka i głosując w specjalnie przygotowanej ankiecie.

– Okazuje się, że tyszanie (i nie tylko) lubią fotografować miejsca już przez nich znane, odwiedzane już podczas wcześniejszych Nightspottingów, ale śledzą też to, co zmienia się w naszym mieście. Dlatego dotarliśmy np. do niedawno zrewitalizowanego Parku Północnego, by fotografować ciekawe i pięknie podświetlane ławki – mówi Magdalena Borucka z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. W ankiecie najwięcej głosów otrzymał Czułów, który odwiedzono po raz pierwszy. Fotografowano także kościół franciszkański i Urząd Miasta, a ostatnim punktem spaceru był plac św. Anny na osiedlu A.

Każdy z uczestników tego wydarzenia, jak i lipcowego spaceru szlakiem tyskich kościołów oraz spaceru planowanego na 1 września, będzie mógł zgłosić swoje kadry wykonane podczas wspólnego fotografowania Tychów na wystawę i pokaz, które w październiku odbędą się w Pasażu Kultury Andromeda. Wcześniej autorzy zdjęć będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach w Miejskim Centrum Kultury, podczas których selekcję materiału przeprowadzi fotograf Rafał Klimkiewicz, honorowy członek TTF-u.

Reklama

Organizatorami byli: Stowarzyszenie Sportowe NOL-Tychy, PKM Tychy Spółka z o.o. i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Impreza odbyła się w ramach Tyskich Spacerów Fotograficznych – projekt jest współfinansowany przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here