Nominacja do Nagrody Literackiej „Nike”

0
Tadeusz Sławek; fot. Instytut Mikołowski

Wśród 20 książek, które w tym roku zostały nominowane do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike 2020 znalazł się zbiór esejów Tadeusza Sławka pt. „Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć”, który w zeszłym roku wydał Instytut Mikołowski.

Książka Tadeusza Sławka jest zbiorem komentarzy do tekstów Franza Kafki. Autor jest absolwentem filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 r., był rektorem tej uczelni w latach 1996-2002. Zajmuje się historią literatury angielskiej i amerykańskiej. Jest laureatem nagrody „Lux ex Silesia” (2002) i Literackiej Nagrody „Solidarności” (2003) za całokształt twórczości.

Książkę „Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć” wydał Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, który obchodził 20-lecie istnienia. Zajmuje się on nie tylko twórczością swojego patrona. Od początku skupia środowisko pisarzy i poetów z Mikołowa, Śląska i całej Polski. Oprócz działalności wydawniczej, zajmuje się także organizacją spotkań autorskich i wystaw. Wydany przez Instytut Mikołowski tomik poezji „Paraliż przysenny” autorstwa Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej dotarł do półfinału nagrody „Nike 2017″.

Nominowanych do tegorocznej nagrody ogłoszono 26 maja. Finalistów poznamy we wrześniu, a laureata 4 października.

„Nike” to nagroda za najlepszą książkę roku. Fundatorami są: Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory. W konkursie startować mogą utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. Wśród laureatów nagrody są m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch czy Mariusz Szczygieł.

Mikołowska poetka w finale Nagrody Nike 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here