Nowa epoka w motoryzacji. Elektromobilność w Polsce

1
fot. pixabay

Nową epoką w motoryzacji będzie epoka elektryczności. Widać to już dzisiaj. Każdy ze światowych koncernów coraz śmielej wystawia w salonach samochodowych swoje pojazdy zasilane prądem elektrycznym. Trwają prace nad wypracowaniem najbardziej efektywnego modelu w tym zakresie, który zawojuje rynek motoryzacyjny. Trend ten jest coraz bardziej widoczny w Polsce.

W Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej (gov.pl) Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje, że Polskę, podobnie jak inne kraje europejskie, czeka epoka elektryczności w motoryzacji. Wyraźnie widać to w podjętych już i kontynuowanych działaniach. Wpływają na to m.in. wymogi Unii Europejskiej dotyczące poprawy jakości powietrza. Trend ten zauważalny jest zresztą na globalnym rynku motoryzacyjnym.

– Wychodząc naprzeciw tym trendom, i postępując zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, Ministerstwo Energii przygotowało Program Rozwoju Elektromobilności – czytamy w Serwisie RP. -Program ten jest projektem wynikającym z działań UE zmierzających do popularyzacji elektromobilności i paliw alternatywnych w krajach Wspólnoty.

Przygotowany w Polsce pakiet regulacji prawnych ma za zadanie wspomóc rozwój ekosystemu elektromobilności (poprzez m.in. zdefiniowanie ram nowego rynku) i zwiększyć zastosowanie innych paliw alternatywnych (np. gazu ziemnego LNG i CNG) w Polsce. Regulacje te opierają się na kreowaniu instrumentów w pięciu obszarach: korzyści dla kierowców, korzyści dla budujących infrastrukturę, korzyści dla transportu publicznego, korzyści dla innowacyjnych firm, korzyści dla producentów pojazdów.

Już trzy lata temu, a dokładnie 30 marca 2017 r., przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów powołał zespół zadaniowy do spraw „Programu Rozwoju Elektromobilności”. Do najważniejszych zadań tego gremium należy m.in. przygotowanie i wypracowanie koncepcji rozwoju elektromobilności w Polsce oraz realizacja i koordynacja projektów w ramach Programu E-bus i E-car.

Program przewidziany jest na lata 2016-2025.

(pp)

 

1 KOMENTARZ

  1. Eleketromobilność w Polsce rozwija swoje skrzydła juz kilka lat. I robi to coraz pewniej i z coraz wiekszym zapleczem. Przekłada się to w coraz wiekszym zainteresowaniu elektrykami przez kierowców. 175 stacji ładowania greenway daje im pewność, ze moga swobodnie poruszac sie elektrykami w miastach, ale tez na trasach, bo stacje greenway sa juz rowniez na MOPach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here