Nowa przestrzeń na relaks, czyli Ogród Zimowy

0

Każdy z nas potrzebuje miejsca odpoczynku, w którym mógłby podładować baterie. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej odpoczywa się wśród roślin.

Niestety, w naszym klimacie nie zawsze jest to możliwe. Chyba, że zdecydujemy się na wykonanie ogrodu zimowego przy swoim domu lub na działce. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które daje nam wiele możliwości. Jakich? Przekonajmy się.

Czym jest ogród zimowy i jaką rolę może pełnić?

Ogród zimowy to nic innego jak konstrukcja, która na pierwszy rzut oka przypominać może nam szklarnię. Jest to pomieszczenie, które w czasie jesiennych i zimowych miesięcy ma zapewnić odpowiednią dla wegetacji roślin temperaturę. Ogród zimowy jest jednak jednocześnie również miejscem wypoczynku. Może pełnić różne role – kącika wypoczynkowego, miejsca do spożywania posiłków a nawet biblioteki. Odpowiednie połączenie roślin doniczkowych i mebli pozwala stworzyć dodatkowe pomieszczenie, które wykorzystać możemy na wiele różnych sposobów.

Ogród zimowy. Producent – Palram

Różne rodzaje ogrodów zimowych – wybierz idealne rozwiązanie

Obecnie na rynku możemy znaleźć różne rodzaje ogrodów zimowych, dzięki czemu każda osoba może znaleźć rozwiązanie, które dopasowane będzie do jej potrzeb oraz wielkości ogrodu. Przede wszystkim musisz podjąć decyzję co do tego, czy zdecydujesz się na ogród wolnostojący, czy też przylegający do ściany domu. Możemy przyjrzeć się im bliżej, odwiedzają sklepy specjalistyczne jak Palram.pl Wolnostojące ogrody zimowe to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają duże posesje i chcą korzystać z ogrodu np. również latem. Ogród przylegający do domu jako dobudówka zajmuje mniej miejsca, jest przy tym dodatkową ochroną termiczną dla budynku. Nie wymaga również tak mocnego ogrzewania, ponieważ często ogrzewa się powietrzem z wnętrza domu (szczególnie, jeśli umiejscawiamy go np. wokół drzwi tarasowych.
Ogrody zimowe są również wykonywane z różnych materiałów. Możemy zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie czyli połączenia metalowego stelażu ze szkłem, drewnianą konstrukcję lub też postawić na lżejsze konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych..

fot. Ogrodosfera.pl

Czy ogrzewanie ogrodu zimowego jest koniecznie?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób marzących o własnym ogrodzie zimowym. Odpowiedź na nie jest prosta – nie musimy decydować się na ogrzewanie ogrodu zimowego, warto jednak pamiętać, że może to sprawić, że rośliny nie będą się w nim rozwijać a przebywanie w nim zimą okaże się niemożliwe. Zazwyczaj temperatura w ogrodach zimowych jest bowiem zazwyczaj o 5 stopni wyższa niż na zewnątrz. Jeśli rośliny mają bujnie się rozwijać a sam ogród stać się miejscem, w którym odpoczywamy wówczas warto zainwestować w odpowiednia metodą ogrzewania. Możemy wybierać spośród szerokiej oferty grzejników konwektorowych lub postawić na kominek lub mały piecyk opalany drewnem. Jeśli ogród ogrzewany będzie za pomocą systemu centralnego ogrzewania, który wykorzystujemy też w domu musimy zadbać o odpowiednią ochronę instalacji grzewczej przed zamarznięciem wody. Szklane ściany powodują szybką utratę ciepła, więc nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ogrzewanie przestaje pracować przy minusowych temperaturach.

Podsumowując, jeśli uwielbiasz rośliny i chętnie się nimi zajmują posiadanie ogrodu zimowego pozwoli ci nie tylko realizować twoje hobby, ale również wypoczywać w miłej atmosferze. Koszt postawienia ogrodu zimowego nie jest wysoki – warto więc zdecydować się na taki krok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here