Nowe insygnia

0
Nowe insygnia Pszczyny, fot. UM Pszczyna

Pszczyna będzie wkrótce miała nowe insygnia – flagę, herb, sztandar i pieczęć. Po wakacjach radni miejscy podejmą uchwałę w tej sprawie – poinformował UM w Pszczynie.

Jak informuje rzecznik UM Pszczyna, do tej pory gmina posiadała tylko herb i flagę, którym od lat specjaliści heraldyki i weksylologii zarzucali niespójność i obecność elementów niezgodnych z historycznymi symbolami ziemi śląskiej oraz stosowanie wielu wzorów i kolorów.

W 2018 r. urzędnicy z referatu promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie we współpracy z Instytutem Heraldyczno-Weksylologicznym rozpoczęli pracę nad źródłami historycznymi i graficznymi, aby przygotować jednolity i aktualny wzór miejskich insygniów, które jednocześnie musiały być zgodne z zasadami heraldyki, weksylologii i tzw. miejscową tradycją historyczną.

Stworzony został projekt nawiązujący do źródeł historycznych, zaktualizowany do współczesnych trendów projektowych.

Nowe znaki gminy zaprojektowane zostały przez jednego z czołowych światowych weksylologów i heraldyków – Alfreda Znamierowskiego i przeszły pozytywnie weryfikację Komisji Heraldycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komisja Heraldyczna jest organem doradczym ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawach związanych z heraldyką (nauką o herbach) i weksylologią (nauką o weksyliach, tzn. flagach, sztandarach, bannerach itp.). Jej działalność dotyczy właściwego stosowania symbolów państwowych i samorządowych.

Jak podaje rzecznik, pszczyńskie insygnia zostały pozytywnie zaopiniowane przez ministra. Ostatnim krokiem do ich oficjalnego wprowadzenia będzie uchwała Rady Miejskiej w Pszczynie, która określi również zasady używania tych symboli. Od tego momentu zaczną obowiązywać nowe flagi w całej gminie.

– Jeszcze w sierpniu będzie można otrzymać nową flagę od burmistrza Pszczyny podczas uroczystości związanych ze 100-leciem wybuchu I powstania śląskiego na cmentarzu wojennym Trzy Dęby. Uroczystość wraz z inscenizacją przysięgi powstańczej odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 18:00” – informuje rzecznik UM.

(r), źródło: UM Pszczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here