Nowoczesne technologie a rozwój dziecka

0
Reklama

Nowoczesne technologie z laptopami, telefonami komórkowymi, a przede wszystkim Internetem na czele otaczają nas wszystkich z niemalże każdej strony. Obecnie trudno nam już sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez możliwości korzystania z nich. W końcu stały się one swojego rodzaju przestrzenią, w której pracujemy, szukamy informacji, czytamy podręczniki i książki, a ostatnimi czasy nawet uczestniczymy w szkoleniach. A to i tak zaledwie niewielki ułamek sposobów ich użytkowania. Nie da się również ukryć tego, że coraz to młodsze osoby zaczynają korzystać z dobrodziejstw technologii. W wielu osobach, a w szczególności rodzicach, wzbudza to niemałe wątpliwości. Wiążą się one przede wszystkim z obawami o szkodliwy wpływ na rozwój pociech. Jednak czy są one rzeczywiście zasadne?

Internet i nieskończone możliwości

Często mówi się, że w Internecie jest wszystko i zdecydowanie trudno się z tym nie zgodzić. Dzięki temu możemy odnajdywać coraz to nowsze jego zastosowania, co udowodniły nam wszystkim czasy pandemii, kiedy to niemalże wszystko przeniosło się właśnie do świata online. Nie jest już dla nas zaskoczeniem, że łączymy się poprzez jeden z komunikatorów z osobami na drugim końcu świata, a zamówione zakupy docierają do nas w przeciągu niecałej doby. Warto zatem pokazywać dzieciom, jak wiele codziennych czynności ułatwia Internet. Zresztą w całej tej ogromnej przestrzeni znajdzie się także coś dla nich. Mogą czerpać z niego wiedzę, chociażby poprzez gry edukacyjne czy korepetycje prowadzone w trybie zdalnym. Zresztą podręczniki w postaci e-booków są doskonałym zamiennikiem dla tych tradycyjnych, chociażby ze względu na posiadanie ich wszystkich w jednym urządzeniu, co jest znacznym odciążeniem dla kręgosłupa. Nie sposób przeoczyć również to, że Internet przyczynia się do poprawiania kreatywności, również poprzez gry.

Kiedy zapala się czerwona lampka

Chociaż Internet oraz wszelkie inne technologie są znacznym ułatwieniem dla każdego z nas, to zgodnie z powiedzeniem „każdy kij ma dwa końce” i tu nie brakuje zagrożeń oraz wad. Wielokrotnie podkreślane jest, że młode osoby coraz więcej czasu spędzają przed ekranem, co prowadzi do uzależnienia. Niestety większość treści, z których korzystają, nie wiążą się z edukacją i na pewno nie są podręcznikami. Przeglądają przede wszystkim media społecznościowe, które zapewniają im rozrywkę, często wątpliwej jakości. To z kolei przyzwyczaja je do krótkich, często wyłącznie graficznych treści, przez co utrzymanie koncentracji na dłużej jest dla nich nie lada wyzwaniem. Zresztą dostrzegalne jest również, że dzieci coraz większą uwagę przywiązują do komunikacji przez Internet, co całkowicie zmienia formy spędzania czasu z rówieśnikami. Niestety ze względu na sytuację na świecie tendencja ta przybrała na sile, a psychologowie już zwracają uwagę na skutki, które może wywoływać brak bezpośrednich kontaktów.

W poszukiwaniu rozwiązania

Wiedząc, jak wiele korzyści, a jednocześnie zagrożeń wiąże się z korzystaniem przez dzieci i młodzież z nowoczesnych technologii, nasuwa się pytanie o to, jaką postawę przybrać wobec nich. W końcu musimy zdać sobie sprawę, że odcięcie im dostępu do Internetu nie jest skutecznym rozwiązaniem. Między innymi dlatego, że w przyszłości kompetencje cyfrowe będą jednymi z kluczowych i już teraz należy je rozwijać. Warto zatem nauczyć swoje dziecko rozsądnego korzystania z Internetu, przestrzegać przed niebezpieczeństwami, ale także przedstawiać kolejne możliwości. Dobrym rozwiązaniem jest także ustalenie jasnych dla obu stron zasad co do korzystania z laptopa czy tableta, dzięki czemu kontrola nad czasem spędzanym przed ekranem będzie znacznie łatwiejsza. W tym wszystkim trzeba mieć w głowie to, że wkrótce papierowe podręczniki mogą zastąpić tylko te w postaci e-booków, a dziecko musi nauczyć się z nich korzystać.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj