Nowy komisariat policji

0
Komisariat policji przy ul. Lipowej w Woli, fot. Powiat Pszczyński
Reklama

Wczoraj, 3 stycznia, w Woli w gminie Miedźna otwarty został nowy komisariat policji. Będzie w nim pracowało 15 policjantów. Komendant Posterunku Policji w Miedźnej zs. w Woli mł. asp. Barbara Witkowska odebrała symboliczny klucz, wręczony przez nadinsp. Dariusza Augustyniaka, I zastępcę Komendanta Głównego Policji.

Nowy komisariat policji znajduje się przy ul. Lipowej 8 w Woli. Swoim działaniem będzie obejmował cały teren gminy Miedźna (Wola, Góra, Miedźna, Gilowice, Frydek, Grzawa). Funkcjonował będzie w 15-etatowej obsadzie: komendant, zespół kryminalny (2 etaty), zespół dzielnicowych (3 etaty) oraz zespół patrolowo-interwencyjny (9 etatów).

Budowa obiektu trwała od marca 2018 r. Powstał on na gruncie przekazanym przez władze gminy Miedźna. Nowoczesny budynek ma dwie kondygnacje, siedem pomieszczeń biurowych, trzy toalety, szatnię męską i damską, serwerownię, kotłownię, pomieszczenie sanitarne oraz socjalne, pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie służbowe, a także garaż.  Inwestycja obejmowała również budowę wjazdu, dojść, parkingów, przyłącza mediów, ogrodzenia z bramą wjazdową i szlabanem, instalację monitoringu oraz oznakowanie obiektu i przyległego terenu. Inwestorem była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

W uroczystości otwarcia komisariatu wzięli udział m.in. poseł Grzegorz Gaża, I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek, reprezentujący wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka – jego doradca, generał w stanie spoczynku dr Tomasz Miłkowski, były zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor w stanie spoczynku Piotr Kucia (obecnie pełniący stanowisko zastępcy prezydenta Bielska-Białej), starosta pszczyński Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol i zastępca Barbara Sopot-Zembok, wójt Miedźnej Jan Słoninka, były wójt Miedźnej Bogdan Taranowski. Stronę policyjną reprezentowali również m.in. Komendant Powiatowy Policji w Pszczynie insp. Piotr Sidzina oraz jego zastępca mł. insp. Piotr Kost. Nowy obiekt został poświęcony przez ks. Adama Wyciska, kapelana Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przypomnijmy, że w gminie Miedźna do 1999 r. funkcjonował komisariat policji. W momencie wprowadzenia nowego podziału administracyjnego kraju podjęto jednak decyzję o jego likwidacji. Skutkowało to tym, że przez blisko cztery lata obsługą terenu gminy zajmowała się bezpośrednio pszczyńska jednostka. W 2003 r. nastąpiła zmiana i w związku z usilnymi staraniami władz samorządowych gminy powołano w strukturach komendy Posterunek Policji w Miedźnej z siedzibą w Woli. W 2012 r., w związku z ogólnopolską reorganizacją struktur organizacyjnych policji, kolejny raz zapadła decyzja o likwidacji jednostki w Miedźnej. Od tego czasu, podobnie jak w latach 1999-2003, teren gminy obsługiwany był przez patrole i dzielnicowych kierowanych do służby z poziomu jednostki nadrzędnej, jaką jest Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie.

Reklama

28 marca 2017 r. Rada Gminy Miedźna Uchwałą nr XXXV/191/2017 przekazała na rzecz Skarbu Państwa działkę o pow. 0.1999 ha zlokalizowaną w Woli przy ul. Lipowej z przeznaczeniem na realizację celu publicznego – budowy komisariatu policji. Gmina dodatkowo wsparła kwotą 20 tys. złotych koszty dokumentacji projektowej. Umowę na budowę komisariatu podpisano 28 grudnia 2017 r. Prace budowlane ruszyły w marcu 2018 roku. Projektantem budynku jest Firma Projektowa An Archi Group z Gliwic, a wykonawcą Zakład Remontowo-Budowlany „IZ-BUD” z Pszczyny.

(r), źródło: KPP Pszczyna, Powiat Pszczyński

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here