Nowy wybieg w śląskim zoo dla „duchów gór”

0
Pantera śnieżna na nowym wybiegu w śląskim zoo, 17.05.2021r.; fot. Tomasz Żak/UMWS

Dzisiaj (17 maja) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym odbyła się konferencja związana z oddaniem do użytku nowego wybiegu dla panter śnieżnych (irbisów) nazywanych „duchami gór”. Inwestycja została zrealizowana w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego i kosztowała ponad milion złotych.

Środowiskiem naturalnym pantery śnieżnej (Panthera uncia), nazywanej też irbisem, są góry Azji Środkowej. Irbisy prowadzą samotny tryb życia. Unikają ludzi. Na wolności bardzo rzadko udaje się je zobaczyć, dlatego zyskały nazwę „duchów gór”.

W chorzowskim ogrodzie zoologicznym mieszka rodzeństwo panter – Amalia i Aslan. Urodziły się w Wildpark Lüneburger Heide w Niemczech, ale już od prawie pięciu lat przebywają na Śląsku. Do tej pory pantery śnieżne zajmowały w śląskim ZOO jedną z wolier przeznaczonych dla dużych kotów.

Nowy wybieg powstał na niezagospodarowanym do tej pory terenie w sąsiedztwie wybiegu niedźwiedzi brunatnych i lwów. Ekspozycja zajmuje powierzchnię 1,6 tys. metrów kwadratowych, a jej główną część stanowią woliery zewnętrzne. W skład wybiegu wchodzi budynek hodowlany – pomieszczenia dla zwierząt i zaplecze techniczne – oraz wybiegi zewnętrzne o powierzchniach około 200 m kw., 600 m kw. i 800 m kw. Nawierzchnia i wystrój wybiegów zostały przygotowane tak, by możliwie najlepiej oddawały naturalne warunki życia tego gatunku zwierząt. Pomyślano też o zapewnieniu panterom prywatności –  zwierzęta maja dostęp do miejsc, w których będą mogły ukryć się przed wzrokiem zwiedzających.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zwiedzający mogą obserwować zwierzęta przebywające na wybiegach zewnętrznych m.in. przez wkomponowane w ogrodzenie szyby ekspozycyjne. Głównym punktem obserwacyjnym jest taras widokowy, mieszczący się na dachu budynku hodowlanego. Z wysokości 4 metrów można dojrzeć wszystkie zakamarki dwóch większych wybiegów. Trzeci, najmniejszy, pozostaje częściowo niewidoczny dla zwiedzających. Pomieszczenia wewnętrzne budynku hodowlanego nie będą udostępniane zwiedzającym. Irbisy są zwierzętami przystosowanymi do niekorzystnych warunków atmosferycznych, stąd także zimą będzie można obserwować je w wolierach zewnętrznych. Kotniki wewnętrzne będą wykorzystywane w przypadku konieczności odizolowania poszczególnych osobników np. na czas leczenia.

– Pantery śnieżne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. – Szacuje się, że w środowisku naturalnym żyje około 2,5 tys. irbisów. Liczebność tego gatunku spada ze względu na kurczące się tereny ich występowania oraz kłusownictwo. Zwierzęta te są zabijane ze względu na niezwykle piękne futro. Dzięki nowej inwestycji możliwe będzie stworzenie pary hodowlanej, dzięki czemu śląskie ZOO będzie mogło aktywnie uczestniczyć w programie hodowli i ochrony tego zagrożonego gatunku.

Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, informuje nas, że nowy wybieg dla panter śnieżnych został zbudowany w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 174 874,45 zł w tym: 1 050 000,00 zł – to środki z I edycji MBO, a kwota 124 874,45 zł stanowiła wkład własny Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Od 15 maja 2021 r. na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego może przebywać jednocześnie 12 tys. osób. Na otwartym terenie zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Maseczkę należy założyć: wewnątrz pawilonów ekspozycyjnych, gdy nie ma możliwości zachowania bezpiecznej odległości od innych zwiedzających, podczas zakupu biletu w kasie i kontaktu z bileterem. Ponownie otwarte zostały pawilony ekspozycyjne z zachowaniem ograniczenia liczby osób przebywających jednocześnie we wnętrzu budynku. Punkty gastronomiczne na terenie zoo działają zgodnie z obostrzeniami dla gastronomii. Nadal wstrzymana pozostaje możliwość wypożyczania drewnianych wózków. Wyłączone z użycia pozostają figury zwierząt oraz plac zabaw. Skalna Kotlina Dinozaurów pozostaje otwarta dla zwiedzających.

Śląskie zoo czynne jest codziennie w godzinach 9.00 – 19.00; kasy otwarte są do godz. 18.00, wejście na teren zoo – do 18.00.

Bilety (ceny obowiązujące od 1 kwietnia do 31 października): normalny – 20 zł, ulgowy – 10 zł,  bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) – 50 zł, karnet roczny – 100 zł.

Bilety specjalne: dla seniora po 60 roku życia w każdą środę (UWAGA: nie obowiązuje, gdy środa przypada w święto lub dzień wolny od pracy) – 0 zł; dla emeryta i rencisty do 60 roku życia w każdą środę (UWAGA: nie obowiązuje, gdy środa przypada w święto lub dzień wolny od pracy) – 5 zł; dla niepełnosprawnych (dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności; obowiązuje w środy w okresie 1.04-31.10, ale nie obowiązuje, gdy środa przypada w święto lub dzień wolny od pracy) – 5 zł; dla grup zorganizowanych, czyli dla uczestnika grupy edukacyjnej (dzieci i młodzież) na odpłatne zajęcia w pawilonie dydaktycznym – 5 zł.

(pp)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here