O ekologii w zamku

0
Debata ekologiczna w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie; fot. Natalia Modrzewska

Pierwsza ogólnopolska debata „Think Eco! Forum – Czyste powietrze, czysta Polska – mapa drogowa polskiej energetyki” odbyła się 25 czerwca w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Rola małych i średnich firm w ekologicznej transformacji, instrumenty finansowania czystej energii i odnawialnych źródeł energetyki, górnictwo kontra ekonenergia oraz wsparcie przedsiębiorców w budowaniu państwa opartego na zeroemisyjności to zagadnienia, które były przedmiotem debaty podczas konferencji Think Eco! Forum „Czyste powietrze, czysta Polska – mapa drogowa polskiej energetyki”.

Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli rządu (początkowo miał w nim uczestniczyć premier Mateusz Morawiecki, ale nie przyjechał do Pszczyny z powodu innych obowiązków), samorządu, reprezentantów świata nauki, kluczowych instytucji finansowych oraz środowiska biznesowego. Organizatorem wydarzenia była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, współorganizatorami Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

– Degradacja środowiska naturalnego oraz postępujące zmiany klimatyczne to jedno
z ważniejszych wyzwań współczesnego świata. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, jako wiodąca instytucja samorządu gospodarczego w regionie i w Polsce, rozpoczęła publiczną dyskusję poświęconą możliwości połączenia działań odbudowujących gospodarkę z upowszechnianiem zielonych technologii. Uważamy, iż połączenie środowiska przedsiębiorców z przedstawicielami instytucji publicznych, którzy odpowiadają za tematy ekologii w Polsce, może zbudować kierunek działań na kolejne lata – podkreśla Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Opracowanie wspólnego programu odbudowy gospodarki, który może być również bazą do wprowadzania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań na szeroką skalę wymaga ścisłego współdziałania środowisk rządowych, samorządowych, instytucji centralnych oraz samych przedsiębiorców.

– Transformacja energetyczna Polski to bardzo duże wyzwanie także dla przedsiębiorców. Niezmiennie ważne jest, żeby byli oni przygotowani na nadchodzące zmiany. Należy bez wątpienia szukać złotego środka między szeroko rozumianą ochroną środowiska a interesami gospodarczymi. Rząd podejmuje kroki wspomagających przedsiębiorstwa w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na środowisko jak np. program „Energia Plus”. Niestety zdarza się, że w trosce o środowisko tworzy się przepisy w niewielkim stopniu wspierające ekologię, za to będące bardzo dużym obciążeniem biurokratycznym jak rejestr BDO. Dlatego niezmiennie ważny jest dialog między rządem, samorządem a biznesem w tej sprawie – zaznacza Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Zeroemisyjność i pomoc firm w budowaniu ekologicznej Polski to kluczowy temat wokół którego toczyła się dyskusja przedstawicieli władz centralnych z biznesem. W dialogu udział wzięli zarówno przedsiębiorcy przechodzący transfer ekologiczny: Węglokoks SA, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która pozyskuje inwestycje o wysokim zaawansowaniu technologicznym, firmy produkujące nowoczesne rozwiązania w trosce o środowisko naturalne: Eko Power, EQUO, jak i branża automotive.

– Mówiąc w imieniu firmy Mitsubishi Motors, która bazując na 50 lat doświadczeń z autami elektrycznymi już od 7 lat oferuje model Outlander PHEV – najlepiej sprzedającą się hybrydę typu plug-in na świecie, pragnę podkreślić, że samochody z napędem plug-in hybrid, czyli ładowane z gniazdka, łącząc zalety aut elektrycznych i hybrydowych są obecnie optymalnym rozwiązaniem. Wyróżniają się bowiem bardzo niską emisją CO2, co redukuje problem smogu w miastach, uczą kierowców nawyku ładowania samochodów, oferują duży zasięg i wpływają na rozwój OZE – właściciele domów z instalacją fotowoltaiczną mogą bowiem takie samochody ładować za darmo. Warto dodać, że Mitsubishi Outlander PHEV, który oferuje także gniazdo do szybkiego ładowania prądem stałym, przyczynia się także do rozwoju sieci stacji ładowania – mówi Adam Męciński, dyrektor generalny MMC Car Poland Sp. z o.o.

Debata odbyła się w formule roundtable, w zabytkowych wnętrzach Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie, mieście, które od lat zmaga się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

Jak podkreślają organizatorzy konferencja Think Eco! Forum ma wpisać się w obszar publicznej dyskusji oraz wpłynąć na promocję i upowszechnienie rozwiązań ekologicznych. Podsumowaniem debaty będzie raport i stworzenie rekomendacji dotyczących mapy polskiej energetyki na lata 2020-2023.

(J), źródło: RIG Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here