O kronikarzu Góry w Radiu Katowice

0
W Radiu Katowice; od lewej: dr Urszula Chrobok-Sztoler, Renata Botor-Pławecka, Beata Tomanek, Bogdan Widera, Agnieszka Wojtala, Amelka Sztoler; fot. Grzegorz Sztoler
Reklama

Dziś (2.10) w Polskim Radiu Katowice można było posłuchać wspomnień o księdzu Piotrze Zegrodzkim, zmarłym dwa lata temu kronikarzu Góry w gminie Miedźna.

Gośćmi Beaty Tomanek i Bogdana Widery, gospodarzy audycji „Czy to prawda, że…?”, byli dziś o 11.00 historycy dr Urszula Chrobok-Sztoler i dr Grzegorz Sztoler, dyrektor SP im. Janusza Korczaka w Górze Agnieszka Wojtala (współorganizatorka wieczoru wspomnień o ks. Piotrze w ostatnią środę), a także dziennikarka tygodnika „Nowego Info” Renata Botor-Pławecka (wiele razy pisała o księdzu Piotrze).

Ostatnia książka ks. Piotra pt. „II Peregrynacja Kopii Obrazu Jasnogórskiego w parafii św. Barbary w Górze” została wydana niedawno dzięki zaangażowaniu dra Grzegorza Sztolera. Historyk i archiwista przyczynił się też zresztą do digitalizacji 32 tomów kroniki ks. Zegrodzkiego – teraz każdy ma do niej dostęp w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Gospodarze programu Radia Katowice przypomnieli słuchaczom wywiad z ks. Piotrem, który był gościem „Czy to prawda, że…” 6 stycznia 2014 r.

Reklama

Było sporo o Górze, która co prawda żadną górą nie jest, ale to piękna miejscowość z mnóstwem życzliwych ludzi. Ich pasje i talenty opisywał ks. Zegrodzki. W dzisiejszej audycji była też mowa o tym, jak bogatym źródłem wiedzy o lokalnej historii są kroniki ks. Piotra, a także pisane i wydawane przez niego książki.

Ksiądz Zegrodzki spisywał swe kroniki od 1980 r. Uwiecznił wydarzenia w parafii np. w okresie stanu wojennego.

Audycja „Czy to prawda, że…?” jest na antenie już dziesięć lat. Pokazuje i promuje wielobarwną historię i kulturę Górnego Śląska. Wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.
(t)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj