Obraz Starowieyskiego w Tychach

0
Obraz Franciszka Starowieyskiego pt. „W oczekiwaniu Ocaliciela"; fot. galeria OBOK

Miejska Galeria Sztuki OBOK w Tychach zaprasza na prezentację dzieła wybitnego artysty – Franciszka Starowieyskiego. Obraz nosi tytuł „W oczekiwaniu Ocaliciela”.

Franciszek Starowieyski powraca na Śląsk za sprawą galerii OBOK znajdującej się w Teatrze Małym i Agencji Zegart. Właścicielami obrazu są: Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski.

Dzieło powstało podczas ostatniego Teatru Rysowania, który odbył się w dniach 7-10 czerwca 1995 roku w Lublinie.  Teatr Rysowania Franciszka Starowieyskiego obrósł legendą. Na oczach publiczności artysta tworzył monumentalne, wieloczęściowe kompozycje. Było to połączenie performance’u i wydarzenia medialnego.

W 1995 r., w ramach Teatru Rysowania, powstał największy obraz mierzący 3 m wysokości i 18 m długości. Namalowany został z inspiracji poematem „Król Duch” Juliusza Słowackiego i muzyką Ludwiga van Beethovena towarzyszącej procesowi tworzenia.

„Tyska ekspozycja czynna od 25 września do 30 października 2020 r. będzie niewątpliwie odrodzeniem tego absolutnie wyjątkowego artysty, jego powrotem z innej teraźniejszości. A może tylko ujawnieniem jego nieustającej obecności. Wszak nie ma – jak utrzymywał Franciszek Starowieyski – przeszłości i teraźniejszości. To tylko kwestia postrzegania czasu i przestrzeni i swojej w niej obecności”. (fragment recenzji Wiesławy Konopelskiej)

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 25 września o godz. 18.00. Obraz będzie można oglądać w galerii OBOK do 30 października br.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here