Od dzisiaj jeden bilet w metropolii i uczniowie jeżdżą za darmo.

2
Uczniowie już mogą jeździć za darmo; fot. Jarosław JĘDRYSIK

Od dzisiaj jeden bilet w metropolii i uczniowie jeżdżą za darmo. Od dzisiaj (1.01.) obowiązuje ujednolicona taryfa w komunikacji publicznej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Oznacza to jeden rodzaj biletów upoważniających do podróży autobusem, trolejbusem i tramwajem. Około 150 tys. dzieci do 16 roku życia może już jeździć autobusami, trolejbusami i tramwajami za darmo.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię powołano do życia 1 lipca 2017 r. Tworzą ją gminy: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

Dzisiaj tj. 1 stycznia 2018 r. na terenie tych 41 gmin weszła w życie jednakowa taryfa w komunikacji publicznej. Teraz więc, niezależnie od tego czy podróżujemy liniami KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry czy Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach, obowiązuje wspólny bilet uprawniający do jazdy autobusami, trolejbusami i tramwajami.

Jak informuje MZK Tychy bilety jednorazowe nabywają dodatkowego zastosowania do tak zwanych podróży strefowych, w szczególności oznacza to, iż pasażer podróżujący po terenie jednego miasta (gminy) na jednej linii (bez przesiadek) np. przez 30 minut, będzie mógł to uczynić alternatywnie wykupując bilet 20 minutowy, zamiast, jak dotąd, korzystając z biletu 40 minutowego. Wykorzystując wariant strefowy taniej będzie kosztowała podróż jedną linią między dwoma miastami, bez przesiadek. Na przykład podróżując z przystanku Tychy Szpital Wojewódzki do przystanku Katowice Al. Korfantego (czas przejazdu według rozkładu jazdy: 60 minut) wystarczy zastosować bilet 40-minutowy w cenie 3,80 zł zamiast biletu 90-minutowego. Podobna sytuacja wystąpi w przypadku podróży z przystanku Tychy Paprocany do przystanku Katowice Al. Korfantego (czas rozkładowy 51 minut).

Ceny biletów jednorazowych (ważne na wszystkich liniach: autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych). 

Rodzaj biletu jednorazowego

Cena biletu

(papierowego/elektronicznego)

Ważny na terenie 1 miasta (gminy) lub do 20 min. od momentu skasowania (z możliwością przesiadek ) – bilet normalny

3,20 zł / 3,00 zł

Ważny na terenie 1 miasta (gminy) lub do 20 min. od momentu skasowania (z możliwością przesiadek) – bilet ulgowy

1,60 zł / 1,50 zł

Ważny na terenie 2 miast (gmin) lub do 40 min. od momentu skasowania (z możliwością przesiadek) – bilet normalny

3,80 zł / 3,60 zł

Ważny na terenie 2 miast (gmin) lub do 40 min. od momentu skasowania (z możliwością przesiadek) – bilet ulgowy

1,90 zł / 1,80 zł

Ważny na terenie 3 miast (gmin) lub do 90 min. od momentu skasowania (z możliwością przesiadek) – bilet normalny

4,80 zł / 4,40 zł

Ważny na terenie 3 miast (gmin) i więcej lub do 90 min. od momentu skasowania (z możliwością przesiadek) – bilet ulgowy

2,40 zł / 2,20 zł

Ważny na przewóz bagażu i zwierząt na terenie 3 i więcej miast (gmin) lub do 90 min. od momentu skasowania (z możliwością przesiadek)

3,20 zł / 3,00 zł

Przez bilety elektroniczne na liniach MZK Tychy, rozumie się wyłącznie bilety zakupione z wykorzystaniem aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym.

Prawdziwą rewolucją jest zwolnienie od dzisiaj (1.01) z opłat za przejazdy komunikacją miejską uczniów do 16 roku życia. Kto z nich urodził się w okresie od 1 stycznia do 30 września, z bezpłatnych przejazdów będzie mógł korzystać do końca ważności swojej legitymacji szkolnej, czyli do 30 września. Oznacza to, że jeśli ktoś urodził się np. 15 lutego, za darmo będzie mógł jeździć do 30 września. Z kolei 16-latkowie, którzy urodzili się po 30 września również będą mogli dłużej korzystać z bezpłatnych przejazdów niż jedynie do końca roku szkolnego, w którym rocznikowo osiągną wiek graniczny dla tego uprawnienia. W ich przypadku będzie to możliwe do dnia ich szesnastych urodzin. Jeśli zatem ktoś urodził się 15 listopada, będzie mógł jeździć bezpłatnie do 15 listopada, a nie tylko do 30 września.

Uprawnienie to obowiązuje przez cały rok, a więc również w weekendy, wakacje i ferie zimowe. Wprowadzono je na wniosek władz Rudy Śląskiej (prezydent Tychów, gdy podobna propozycja padła wcześniej ze strony mieszkańców Tychów – był przeciwny takiemu rozwiązaniu, podczas głosowania w GZM nie był już przeciw)

Ulga objęła ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jednak do końca marca 2018 r., czyli przez trzy najbliższe miesiące będzie obowiązywać okres przejściowy. W tym czasie dokumentem uprawniającym do darmowych podróży autobusami, trolejbusami i tramwajami na terenie 41 gmin metropolii jest ważna legitymacja szkolna.

Prawo do bezpłatnych przejazdów dotyczy również dzieci do 7 roku życia (do dnia ich 7. urodzin) – na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nimi w czasie podróży.

2 KOMENTARZE

  1. ……i co z tego, że w MZK Tychy, działa bilet metropolitalny, skoro ŚKUP jest nieważny. Nic się nie zmieniło w tej „organizacji komunikacji”, nadal jest to „głęboka komuna”, zaś pasażerowie są dla tej „organizacyjki komunikacyjnej”, a nie komunikacja dla pasażera….Ekologia, to nadal w wydaniu MZK Tychy, obcy termin….

  2. „WPK Katowice”, to już kiedyś było 🙂 A tak na serio, to popieram wcześniejszy komentarz „Gościa”, też uważam, że komunikacja zbiorowa na Śląsku tj. połączenie kolei i autobusów (trolejbusów, tramwajów) nie służy pasażerom, to pasażerowie są dla komunikacji …. i stołków !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here