Od jutra (11.03) korekta rozkładu jazdy na Kolejach Śląskich

0
fot. ZB
Reklama

Od jutra (11.03) korekta rozkładu jazdy na Kolejach Śląskich. W niedzielę 11 marca, głównie z powodu remontu torów, wchodzi w życie pierwsza z serii korekt obecnego rozkładu jazdy na Kolejach Śląskich. Z utrudnieniami muszą liczyć się m.in. pasażerowie linii: Katowice – Tychy – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń. Kolejnej korekty należy spodziewać się 10 czerwca. Po wyremontowanych torach pociągi powinny jeździć szybciej, a więc czas podróży powinien ulec skróceniu.

– Najwięcej utrudnień czeka pasażerów z okolic Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej i Cieszyna – uprzedza Magdalena Iwańska, rzecznik prasowa Kolei Śląskich. – Wprowadzone zostaną dodatkowe postoje oraz przyspieszone autobusy. Korzystając z okazji Koleje Śląskie wraz z województwem śląskim, jako organizatorem przewozów, reagują na kłopoty PKS Lubliniec, wprowadzając cztery nowe pociągi.

Utrudnienia nastąpią m.in. na trasie S5 czyli w pociągach relacji Katowice – Tychy – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń. Będzie tam można spotkać zastępcze autobusy. Od 17 kwietnia do 28 maja całkowicie wstrzymany zostanie bowiem ruch pociągów na odcinku Bielsko-Biała Główna – Łodygowice. W trosce o komfort pasażerów w godzinach szczytowych przewidziane są autobusy ekspresowe zapewniające przejazd między Bielskiem-Białą a Żywcem bez zatrzymania, co pozwoli maksymalnie skrócić czas podróży na remontowanym odcinku.

– Warto również zwrócić uwagę na trasę kursowania pociągów do Zakopanego – mówi rzecznik Kolei Śląskich. – Ze względu na prace na linii S5, od 28 kwietnia do 27 maja pociąg Ornak będzie kursował trasą okrężną przez Kozy, Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę i Suchą Beskidzką Zamek (bez wjazdu do Suchej Beskidzkiej).

Reklama

Natomiast na trasie S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice) utrudnienia będą związane przede wszystkim z budową przejścia podziemnego w Ząbkowicach oraz pracami pomiędzy stacją Dąbrowa Górnicza Ząbkowice a stacją Będzin. Z tego względu na części połączeń będzie obowiązywać zastępcza komunikacja autobusowa. W pierwszym etapie robót – od 12 do 23 marca – będzie to dotyczyć odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Dąbrowa Górnicza, a w kolejnym – od 17 kwietnia do 8 maja – odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Będzin Ksawera.

– Aby maksymalnie zniwelować niedogodności spowodowane remontami, część pociągów przyspieszonych będzie mieć dodatkowe postoje pomiędzy Dąbrową Górniczą Ząbkowicami a Będzinem – tłumaczy Magdalena Iwańska. – Będzie też kolejne porozumienie z PKP IC o wzajemnym honorowaniu biletów, aby podróżni mieli możliwość skorzystania również z innych pociągów.

Na trasie S58 (Czechowice Dziedzice– Cieszyn) wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Całkowite wstrzymanie ruchu nastąpi również na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn. Od 7 maja do 9 czerwca miedzy tymi stacjami będą autobusy. Przez kilka dni – od 24 do 28 marca – zastępczą komunikację autobusową będzie można spotkać również na odcinku Chałupki – Bohumin (S71). Z kolei 17 i 18 maja pociągi do Bohumina będą kursować objazdem przez stację Bohumin Vrbice.

Magdalena Iwańska wspomina też o udogodnieniach. Powinni odczuć je pasażerowie trasy S13 (Lubliniec – Częstochowa), bowiem Od 11 marca podróżni na trasie S13 (Lubliniec – Częstochowa) będą mieli do dyspozycji cztery nowe pociągi, z czego jeden pozwoli na bezpośredni przejazd z Częstochowy do Oświęcimia.

Koleje Śląskie wraz z województwem śląskim wprowadzają, jak słyszymy, dodatkowe połączenia na tej linii, by w miarę możliwości zwiększyć dostęp do transportu publicznego po likwidacji PKS Lubliniec. Nowe połączenia mogą być również alternatywą dla kierowców podczas planowanego remontu DK 46.

– W obecnym rozkładzie jazdy czekają nas, oprócz najbliższej, jeszcze trzy tzw. korekty rozkładu jazdy – informuje Magdalena Iwańska. – Wszystkie wynikają z konieczności dostosowania się do remontów i prac prowadzonych na torach. Wśród planów modernizacyjnych PKP PLK SA na kolejne kilkanaście miesięcy przewidywane są m.in. prace na odcinku Węgierska Górka – Żywiec, przebudowa układu torowego w obrębie stacji Częstochowa, Poraj i Myszków czy prace na odcinku Rybnik – Sumina – Nędza. Dzięki realizacji tych planów możliwe będzie zwiększenie prędkości jazdy pociągów, w przypadku linii S1 nawet do do 160 km/h. Istotne skrócenie czasu jazdy powinno nastąpić również na linii S5 (Katowice – Bielsko Biała – Żywiec – Zwardoń). Zgodnie z prognozami, szybciej pojedziemy również z Katowic do Zakopanego.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj