Od miliardów strat do miliardowych zysków

2
fot. zew
Reklama

Od miliardów strat do miliardowych zysków. Rozmowa z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim.

Grzegorz Tobiszowski: sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, jeden z architektów „Programu dla Śląska”, doświadczony polityk i samorządowiec, zaangażowany, aktywny, skuteczny.

– Grupa JSW przyniosła w ubiegłym roku 1,76 miliarda zł zysku, a Polska Grupa Górnicza 493 miliony zł. Żadna inna branża w Polsce w ostatnich latach nie zanotowała tak dynamicznego wzrostu.

Grzegorz Tobiszowski: – W 2015 roku górnictwo przyniosło 1,9 miliarda złotych straty. Sytuacja spółek węglowych była katastrofalna – stały przed bardzo realną groźbą upadłości. Było wiele głosów, że z tej zapaści branża już się nie podniesie. Konieczne były natychmiastowe działania. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i dialogowi ze stroną społeczną dziś kopalnie są sprawnie działającymi przedsiębiorstwami, przynoszą zyski, dają stabilne miejsca pracy, a Polsce – bezpieczeństwo energetyczne.

– Dlaczego w Polsce ważne jest sprawnie działające górnictwo?

Reklama

– Węgiel jest i jeszcze przez wiele lat będzie głównym źródłem energii. Rozwijamy źródła odnawialne, ale to węgiel daje pewność dostaw energii. Polskie kopalnie przede wszystkim wydobywają węgiel na potrzeby polskiej energetyki. Sprzedają go poniżej cen na rynkach światowych. Dzięki temu prąd dla gospodarstw domowych jest tańszy. Polski węgiel buduje konkurencję. Zamykając kopalnie narazilibyśmy się na „łaskę” dostawców zza granicy, głównie z Rosji, którzy dyktowaliby ceny. Spółki węglowe wpłaciły w zeszłym roku do budżetu państwa 5 miliardów złotych – tyle kosztuje wybudowanie 120 kilometrów autostrady. Kolejna ważna kwestia to miejsca pracy w regionie. W województwie śląskim jest około trzech milionów osób w wielu produkcyjnym, 300 tysięcy pracuje w górnictwie i jego otoczeniu – to aż 10 proc.! Proszę sobie wyobrazić skutki likwidacji kopalń i 300 tysięcy bezrobotnych! Dlatego transformacja energetyczna – tak, źródła odnawialne i dbanie o środowisko – tak, ale mądrze i odpowiedzialnie!

– Na Śląsku niezwykle ważnym tematem jest zanieczyszczenie powietrza – zwłaszcza smog.

– Pamiętajmy: główną przyczyną smogu jest spalanie śmieci i paliwa niskiej jakości. Wprowadzone zostały przepisy regulujące dwie niezwykle istotne sprawy. Pierwsza to ustawa o jakości paliw stałych, która zakazuje sprzedaży detalicznej węgla najgorszej jakości, a po drugie w 2017 roku zostało wydane rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów, które dopuszcza do sprzedaży tylko te o najlepszych parametrach. Czyli z rynku eliminujemy tak zwane „kopciuchy” i najgorszej jakości paliwo do nich. Ponadto uruchomiliśmy program „Czyste Powietrze”, wspieramy prosumentów oraz elektryczny transport.

– No i dzięki również Pana staraniom mamy od dawna oczekiwany „Program dla Śląska”.

– Ponad 50 miliardów złotych na 70 projektów, które będą motorem napędowym regionu. Stawiamy na zwiększenie innowacyjności przemysłu, inwestycje rozwojowe, infrastrukturę transportową, ale także poprawę jakości środowiska i podnoszenie kwalifikacji mieszkańców naszego regionu. Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał województwa śląskiego w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jestem przekonany, że razem z nowym zarządem województwa dobrze wykorzystamy tę ogromną szansę na rozwój naszego regionu.

Rozmawiał: Janusz Kowalski

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawy wywiad z obiecującymi dla Śląska planami. Widać „Dobrą Zmianę” w Polsce na każdym kroku. Cieszymy się, że Śląsk także jest w kręgu zainteresowań „Dobrej Zmiany” i finansowo jest wspierany. Widzimy pozytywne działania dla Polski, wierzymy także, że działania „Dobrej Zmiany” dla dobra Śląska będą stałe i owocne. Dziękujemy „za” i prosimy o „jeszcze”… Szczęść Boże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj