Oddali pokłon małemu Jezusowi

0
Fot. J. Jędrysik

Oddali pokłon małemu Jezusowi. Dziś (6 stycznia) w Święto Objawienia Pańskiego ulicami Tychów po raz siódmy przeszedł Orszak Trzech Króli. Kacper, Melchior i Baltazar złożyli pokłon i dary małemu Jezusowi w stajence zlokalizowanej u stóp kościoła pw. św. Marii Magdaleny.

Hasłem przewodnim tegorocznego Orszaku Trzech Króli były słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r.: „I odnowi oblicze ziemi”.

Orszak uformował się po południowej mszy św. w starotyskiej świątyni. Do tyskiego Betlejem podążali konno: Kacper – król europejski pod sztandarami czerwonymi; Melchior – król azjatycki (sztandary zielone) i Baltazar – król afrykański (sztandary niebieskie). Wszystkie dzieci, które zgłosiły się przed wymarszem na parafię, otrzymały stroje orszakowe i flagi. Tradycyjnie rozdawano korony, śpiewniki i pamiątkowe naklejki. Wznoszono hasła m.in.: „Bóg jest dla wszystkich – wysokich i niskich”.

W dojściu do Betlejem tyszanom uczestniczącym w orszaku próbował przeszkodzić król Herod ze swoim dworem. Pod Teatrem Małym kusił on tłum ucztą, bogactwem i… zapewnieniem pięknego wyglądu poprzez zabiegi chirurgii estetycznej. Na placu Baczyńskiego zachęcano, aby zamiast do Jezusa pójść do karczmy. Diabeł kusił też anioły…

Ostatecznie orszak dotarł do stajenki, a trzej królowie złożyli Dzieciątku dary: złoto, kadzidło i mirrę. Na zakończenie wszyscy chętni mogli sobie zrobić zdjęcie w stajence ze Świętą Rodziną. W te role wcielili się: Alicja i Dariusz Bielowie oraz ich synek Antoś. Rok temu również ta rodzina odgrywała Maryję, Jezusa i Józefa. Wówczas Antoś dopiero co się urodził (szpital opuścił w Wigilię). W stajence były też zwierzęta. osiołek, owce, króliki, kury i gołębie.

Po zakończeniu orszaku Na głodnych i zmarzniętych czekała m.in. grochówka i ciepła herbata. Za udział w przemarszu wszystkim podziękował ks. Janusz Lasok, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, który – jak co roku do tyskiego Betlejem wędruje w stroju góralskiego gazdy.

Patronat honorowy nad VII Tyskim Orszakiem Trzech Króli objął abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki oraz Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here