Odlot w kosmos z Planetarium Śląskiego

0
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Odlot w kosmos z Planetarium Śląskiego. Dzisiaj (27 marca) w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach podpisano umowę, na mocy której Planetarium Śląskie przejdzie modernizację, by w dziedzinie astronomii, sejsmologii i meteorologii stać się jedynym w swoim rodzaju parkiem nauki. Między innymi będzie tu można skorzystać z symulatora pozwalającego odbyć wirtualny lot w kosmos. Umowę podpisali: marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, członek zarządu województwa Izabela Domogała, dyrektor Planetarium Śląskiego Lech Motyka i przedstawiciel wykonawcy – dyrektor Budimex SA Radosław Górski.

Planetarium Śląskie zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. To największe obserwatorium astronomiczne w Polsce i najstarsze planetarium w kraju. Za sprawą podpisanej 27 marca umowy przejdzie teraz gruntowną modernizację.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach celem projektu jest podniesienie jakości świadczonych przez planetarium usług edukacyjnych poprzez zastosowanie innowacyjnych metod poszerzania wiedzy i umiejętności wykraczających poza program nauczania na wszystkich poziomach edukacji.

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większość pomieszczeń będzie pod ziemią. Po rozbudowie całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Interaktywne eksponaty mają być unikatowe – niespotykane w innych parkach nauki. W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, gdzie będzie można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę, opad deszczu lub śniegu. Powstanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos.

Zmieni się też otoczenie planetarium. W jego pobliżu, jak słyszymy, wzniesiona zostanie wieża widokowa, z której będzie można podziwiać panoramę sąsiednich miast. Na zewnątrz kompleksu powstanie plac zabaw z elementami doświadczeń z dziedziny mechaniki nieba oraz prezentacją niektórych zjawisk np. siły odśrodkowej. Zmodernizowana ma być również główna sala projekcyjna: wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny. Wykorzystywany od ponad 62 lat projektor Zeissa w nowym budynku pełnić będzie już tylko rolę dekoracji. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy zaprezentowane zostaną za pomocą analogowego projektora, a dzięki systemowi cyfrowych rzutników, pracujących w rozdzielczości 8K, możliwe stanie się wyświetlanie dowolnych ruchomych obrazów na sferycznym ekranie. Salę można będzie wykorzystywać także do organizacji konferencji, sympozjów i koncertów.

– To historyczna chwila dla Planetarium Śląskiego i całego województwa – mówił 27 marca Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Planetarium od kilkudziesięciu lat uczy i inspiruje kolejne pokolenia, teraz zyska nie tylko nowe oblicze, ale i najnowocześniejsze urządzenia, które przybliżą młodym ludziom naukę w nowoczesny sposób. Jestem przekonany, że to będzie jedna z największych atrakcji regionu, odwiedzana nie tylko przez naszych mieszkańców, ale i tysiące osób z całej Polski.

– Planetarium Śląskie zmieni swoją funkcję i stanie się parkiem nauki – stwierdziła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. – Cieszę się, że ten obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i że poprawi się jego efektywność energetyczna. Planetarium będzie łączyć tradycyjne funkcje z nowoczesnością, a sam obiekt będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do celów edukacyjnych, ale również konferencyjnych. Stanie się naprawdę wielofunkcyjny”.

Według informacji Urzędu Marszałkowskiego całkowitą wartość modernizacji Planetarium Śląskiego szacuje się na 136 mln zł, z czego 82,5 mln pochodzić ma ze środków Unii Europejskiej. Blisko 44 mln zł to pieniądze z budżetu województwa, a niespełna 10 mln to dotacja z budżetu państwa. Umowa na realizację robót budowlanych opiewa na kwotę 66 mln zł.

Planowany termin zakończenia projektu: 31 grudnia 2020 roku.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here