Odnowiony ołtarz w Sanktuarium św. Walentego

0
Demontaż rusztowań przy odnowionym ołtarzu; fot. L. Gawin

Kosztem ponad 256 tys. zł wykonano prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w zabytkowym Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu. Pierwszą mszę św. na odnowionym ołtarzu odprawiono 22 grudnia.

 – Renowacja ołtarza rozpoczęła się w maju br. Chcieliśmy zdążyć z pracami remontowymi na Boże Narodzenie i udało się – mówi ks. kanonik Janusz Kwapiszewski, kustosz sanktuarium i jednocześnie proboszcz  parafii pw. św. Bartłomieja w Bieruniu.

– Została też zamontowana nowa mensa ołtarzowa (blat), która jest murowana. Poprzednia była wykonana z dykty, przypuszczalnie po ostatnim pożarze świątyni w 1972 r. Jest też nowe tabernakulum. Wykonano również nową ambonę, gdyż ta poprzednia jest też zrobiona była z dykty i nie pasuje do wystroju sanktuarium – mówi ks. J. Kwapiszewski.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz nieznanego artysty z XVIII w. przedstawiający św. Walentego. Przypuszcza się, że został ufundowany jako wotum za uzyskane łaski. Został on poddany pracom konserwatorskim ok. 2,5 roku temu. Jest i drugi obraz, którego autorem jest Jan Nyga (starszy). Został namalowany w XX w. Możliwa jest zmiana ekspozycji obrazów w ołtarzu. Przesuwają się one elektronicznie.

W czwartek, 20 grudnia pracownicy firmy Ars Catholica z Katowic, która wykonywała prace konserwatorskie, usunęli rusztowania okalające ołtarz. W sobotę, 22 grudnia w sanktuarium odprawiono mszę świętą. Wiadomo już, że podczas uroczystości ku czci św. Walentego – 13 lutego 2019 r. –  sanktuarium nawiedzi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here