Odpust św. Walentego

0
Uroczysta suma odpustowa w Sanktuarium św. Walentego

Obchody upamiętniające św. Walentego, patrona Bierunia, opiekuna zakochanych oraz chorych rozpoczęły się już dziś (12 lutego) koncertem chóru Cerkwi św. Mikołaja z ukraińskiego Ostroga w kościele pw. św. Barbary. W dniach 13-14 lutego w Bieruniu odbędą się tradycyjne uroczystości odpustowe w Sanktuarium św. Walentego.

W ramach odpustu ku czci św. Walentego odbędą się następujące wydarzenia:

13 lutego o godz. 17.00:

Abp Wiktor Skworc; fot. J. Jędrysik

msza św. pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego arcybiskupa Wiktora Skworca w intencji mieszkańców Bierunia, w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła.

Po mszy św. procesja do Sanktuarium św. Walentego (drewniany kościółek), poprowadzona przez Orkiestrę Dętą KWK „Piast” oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Walentego, następnie nabożeństwo w sanktuarium.

14 lutego, bieruński rynek:

godz. 14.30 – wystąpią uczniowie Gimnazjum nr 2 w Bieruniu;

godz. 15.00 – wystąpi chór Cerkwi św. Mikołaja z Ukrainy, z miasta partnerskiego Bierunia – Ostroga,

godz. 15.30 występ zespołu wokalnego „TUiTERAZ”.

Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu to miejsce szczególne zarówno dla mieszkańców jak i pielgrzymów z kraju i zagranicy. To symbol miasta i regionu, tożsamości i kultury. Pielęgnowany od wielu pokoleń w Bieruniu i okolicy kult świętego Walentego, związany z drewnianym, XVII-wiecznym zabytkowym kościółkiem pod jego wezwaniem nie ustaje. Zakochani proszą o błogosławieństwo czy wstawiennictwo, chorzy o łaskę, wytrwałość lub uzdrowienie. Kościółek potocznie zwany prze mieszkańców „Walencinkiem” zachwyca, inspiruje artystów oraz miłośników oraz jest perłą na szlaku architektury drewnianej.

Jak co roku 14 lutego odbędzie się tradycyjny odpust, który zapewne należy do największych w swoim rodzaju na Śląsku. Tego dnia bieruńskie ulice wraz z rynkiem zapełnią się licznymi kramami i stoiskami wypełnionymi słodyczami zwanymi „maszkietami” oraz różnego rodzaju artykułami, m.in. pamiątkami, rękodziełem, ozdobami, zabawkami, bibelotami.
W te wyjątkowe dni Bieruń będzie obecny w ogólnopolskich mediach. – Spodziewamy się opowieści o św. Walentym, naszej obyczajowości i wydarzeniach towarzyszących na antenie m.in. radiowej „Trójki”. Kultowe radio spędzi w miasteczku św. Walentego kilka dni, realizując reportaże, relacje i przekazując pozdrowienia. Zapraszamy – mówi Edyta Mitoraj z bieruńskiego ratusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here