Odpust z „Całuskami Bieruńskimi”

0
Całuski Bieruńskie - ciasteczka biszkoptowe w kształcie ust, ręcznie nadziewane kremem adwokatowym i malowane czerwoną pomadą; fot. Aleksy Michno

Dziś (14 lutego) ul. Krakowska w Bieruniu zapełniła się kolorowymi straganami. Pierniki i lizaki w kształcie serca, zabawki, baloniki oraz unikatowe „Całuski Bieruńskie”… Odpust św. Walentego, patrona m.in. chorych, zakochanych i Bierunia przyciągnął do miasta wielu gości.

Walentynki to świecka i stosunkowo młoda w naszym kraju tradycja. Ale w Bieruniu świętowanie dnia 14 lutego ma silny wymiar religijny i długą historię.

Na jednym ze straganów kupić można było jedyne w swoim rodzaju i dostępne tylko na odpuście św. Walentego „Całuski Bieruńskie”, wypiekane przez Spółdzielnię Usługowo-Handlową „Jedność”. Cóż to takiego? To ciasteczka biszkoptowe w kształcie ust, ręcznie nadziewane kremem adwokatowym i malowane czerwoną pomadą. Ta specjalność sprzedaje się błyskawicznie! W 2005 r. spółdzielnia otrzymała za „Całuski” wyróżnienie na X Międzynarodowych Targach Spółdzielczości w Kielcach za wyrób ciastkarski.

Podczas odpustu można było odwiedzić też stoiska Urzędu Miejskiego i Bieruńskiego Ośrodka Kultury. Była okazja zakręcić kołem fortuny (za darmo) i odpowiedzieć na zadane pytanie. Nagrodą były pamiątkowe gadżety związane z miastem. Zabawne zdjęcia można było zrobić sobie w fotobudce.

Głównym wydarzeniem sakralnym była suma odpustową, którą koncelebrował ks. dr Jacek Plech w asyście kapłanów z pobliskich parafii. W liturgii uczestniczył również poprzedni proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja ks. kanonik Janusz Kwapiszewski.

Procesja do św. Walentego

Strażacka pasterka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here