Odsłonięto replikę przedwojennego pomnika powstańczego

0
Fot. Aleksy Michno

W 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada w Bieruniu odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika poległych powstańców śląskich (dzielnica Bieruń Nowy). Pomnik jest repliką obelisku, który postawiono tam w 1924 roku. W czasie II wojny światowej pomnik zniszczyli Niemcy.

Na szczęście zachowały się archiwalne zdjęcia przedstawiające obelisk. Projektu repliki oryginalnego pomnika podjął się znany bieruński artysta Roman Nyga. Koszt obelisku wyniósł ok. 97,5 tys. zł.

Jednocześnie zrewitalizowano plac, na którym stał przedwojenny i współczesny pomnik. To miejsce nazywano Hamrowizną, bo mieszkali tam Żydzi-Hamry, których wywieziono do obozu koncentracyjnego. Jeszcze niedawno mieścił się tu pawilon handlowy „Rolnik”, który rozebrano. Na placu powstały alejki, posadzono roślinność, zamontowano ławki i kosze na śmieci oraz oświetlenie LED-owe. Ciekawostką jest atrapa wejścia do podziemnego tunelu, który miał łączyć to miejsce z dworem w Kopciowicach. Całość kosztowała miasto ok. 470 tys. zł.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła liturgia w parafialnym kościele, po czym korowód udał się na na nowo nazwany Skwer Powstańców Śląskich. Po poświęceniu obelisku uczestnicy przeszli do pobliskiego RCKG „Remiza”, gdzie odbyła się część artystyczna z udziałem m.in. bieruńskich chórów „Polonia” i „Harmonia”.

Swoistą klamrą spinającą uroczystość był spektakl pt. „Wojna nasza ostatnia cz. 1” w wykonaniu Teatru Dla Dorosłych (reżyseria: Joanna Lorenc, dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Kultury).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here