Odwołane obchody święta Wojska Polskiego w Tychach, ale będzie film „Legiony”

0
Pomnik Powstańca Śląskiego na pl. Wolności w Tychach, 14.08.2020 r.; fot. ZB

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach, powołując się na aktualną sytuację epidemiczną związaną z koronawirusem, poinformowała, że ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego, jak również wyjątkowo ważny interes społeczny objawiający się koniecznością zapewnienia należytej ochrony dla zdrowia i życia ludzkiego, tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego w Tychach zostały odwołane.

Tegoroczne obchody, jak słyszymy od ppłk. Wojciecha Zdrady, wojskowego komendanta uzupełnień w Tychach, miały mieć charakter wyjątkowy, bo związany z setnymi rocznicami Bitwy Warszawskiej i wybuchu II Powstania Śląskiego oraz 45. rocznicą powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach . Obchody jednak, ze względu na sytuację epidemiologiczną, zostały ograniczone do minimum: mszy świętej odprawionej 14 sierpnia o godz. 11.00 w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach w intencji żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego, złożenia, po zakończeniu mszy, wieńca pod pomnikiem Powstańców Śląskich na placu Wolności w Tychach i projekcji filmu „Legiony”, na którą Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Miejskie Centrum Kultury w Tychach zapraszają jutro (15 sierpnia) o godz. 20.30 do Parku Miejskiego Solidarności (na plac pod Żyrafą). Film wyświetlony będzie w ramach kina samochodowego. Wstęp, a właściwie wjazd, wolny, ale liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32 327 02 90. To propozycja wyłącznie dla osób posiadających samochód z radiem (transmisja dźwięku).

– Wjazd na teren imprezy dla wszystkich uczestników będzie od strony ul. Edukacji – mówi Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – W jednym samochodzie mogą przebywać 2 osoby (na przednich siedzeniach; ze względu na widoczność). Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu Imprez oraz Regulaminem COVID MCK dostępnym na stronie: http://kultura.tychy.pl/kontakt/

Akcja filmu rozgrywa się w czasie I wojny światowej. Polskie tereny stanowią krwawe pole bitwy, na którym odbywa się walka o wolność kraju. Do sztabu przygotowujących się do walki Legionów Piłsudskiego trafia Józek (Sebastian Fabijański), dezerter z carskiej armii. Czeka go konfrontacja z nowymi realiami i konieczność odnalezienia własnego miejsca w szeregach. Młody mężczyzna uwikłany zostaje w miłosny trójkąt. Trudne do opanowania uczucie lokuje w Oli Tubilewicz (Wiktoria Wolańska), należącej do Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego i zaręczonej z Tadkiem (Bartosz Gelner), ułanem i członkiem Drużyn Strzeleckich. Historia płomiennego romansu, pomiędzy ludźmi stojącymi na krawędzi niepewnego jutra, rozwija się na tle historycznej batalii pomiędzy światowymi mocarstwami. Losy bohaterów przeplatają się z dziejami autentycznych postaci. Wśród nich pojawia się Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski (Mirosław Baka) oraz rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), a także wielu innych zasłużonych obrońców polskiej niepodległości.

Ewa Grudniok dodaje, że w filmie „Legiony” w drugoplanowej roli występuje tyszanin: Michał Misza Czorny.

(pp)

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here