Odznaczenia dla ratowników spod Nanga Parbat

0
Minister Witold Bańka i Adam Bielecki; fot. J. Jędrysik, M. Rozmus

Dziś (29 stycznia) Witold Bańka, minister sportu i turystyki zapowiedział na Twitterze, że w najbliższym czasie wystąpi do prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Jarosława Botora i Piotra Tomali – himalaistów, którzy przeprowadzili akcję ratowniczą pod Nanga Parbat.

Czteroosobowy zespół ratowniczy z tyszaninem Adam Bieleckim 27 stycznia uratował Francuzkę Elisabeth Revol, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem jako druga na świecie zdobyła zimą Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Kłopoty himalaistów zaczęły się przy zejściu ze szczytu. Polaka nie udało się ocalić.

Ratownicy dotarli na miejsce helikopterem spod K2. Cała czwórka to część polskiej ekipy, która jako pierwsza chce zdobyć zimą drugą co do wysokości górę świata. 27 stycznia ok. godz. 22.00 czasu polskiego Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Elisabeth Revol. Francuzka została odnaleziona przez Urubko i Bieleckiego na tzw. drodze Kinshofera (niemal pionowa ściana) na wysokości ponad 6000 metrów. Miała odmrożone ręce i stopy. Polski zespół ratowniczy dotarł do niej w piorunującym tempie – w zaledwie 7 godzin. To niesamowity wyczyn.

Od lewej: Denis Urubko, Elisabeth Revol i Adam Bielecki;

Niestety pogoda nie pozwoliła na dotarcie do Tomasza Mackiewicza, który znajdował się na wysokości ponad 7000 m. Był skrajnie wyczerpany. Zapadł na tzw. ślepotę śnieżną i miał syndromy choroby wysokościowej (obrzęk płuc).

Oto ostatni z wpisów tyszanina Adama Bieleckiego na Twitterze:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here