Ograniczona nauka pływania dla dzieci

1
fot. ZB

Ograniczona nauka pływania dla dzieci. Dzisiaj (4 marca) rozpoczęły się w tyskim aquaparku zajęcia dodatkowe z nauki pływania dla dzieci. Potrwają do 19 czerwca. Prowadzone będą jedynie na basenach Wodnego Parku Tychy i tylko dla uczniów drugich klas tyskich szkół podstawowych. Obietnice były inne. W ubiegłym roku, pod koniec kadencji, prezydent Tychów optymistycznie zapowiedział zorganizowanie bezpłatnych lekcji wychowania fizycznego z nauką pływania dla wszystkich ośmiu roczników szkół podstawowych. To był plan maksimum. Plan minimum mówił o uczniach klas I-III. Oprócz tego dzieci miały mieć opłacone przez gminę zajęcia w Edukatorium, czyli w centrum nauki Wodnego Parku Tychy. Prezydentowi nie udało się więc zrealizować nawet planu minimum.

Na sesji Rady Miasta Tychy, która odbyła się 30 sierpnia ubiegłego roku, prezydent Tychów Andrzej Dziuba zapowiedział, że w ramach spinania budżetu tyskiego aquaparku planuje się zorganizowanie bezpłatnej nauki pływania dla dzieci z tyskich szkół podstawowych. Zajęcia te miałyby się odbywać w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Wodny Park w Tychach podlega gminnej spółce Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej. Umowa z gminą gwarantuje zbilansowanie zysków i strat tego obiektu. W przypadku przewagi kosztów nad wpływami, aby spiąć budżet, miasto zobowiązało się płacić rekompensatę. I właśnie za pieniądze wpłacane w ramach tej rekompensaty prezydent chciał zorganizować w aquaparku bezpłatne lekcje nauki pływania dla dzieci z tyskich szkół. Oprócz tego dzieci miałyby mieć zajęcia w Edukatorium, czyli ciekawie urządzonej przestrzeni w budynku parku wodnego będącej namiastką Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

– Policzymy ile jest godzin wolnych, ile jest dzieciaków i spróbujemy – mówił 30 sierpnia 2018 r. prezydent Dziuba. – Plan maksimum to objecie tymi zajęciami wszystkich ośmiu roczników, plan minimum to zorganizowanie bezpłatnej nauki pływania przynajmmniej dla uczniów klas I-III, I-IV. Na to na pewno wystarczy.

Prezydent liczył też na efekt uboczny, który miałby polegać na tym, że dzieci po powrocie z takich lekcji zachęcą rodziców, aby później przyszli do aquaparku i skorzystali z jego atrakcji już płacąc za bilet wstępu.

Rzeczywistość skorygowała te zapowiedzi. Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, poinformowała nas, że w tym roku szkolnym przewidziane są zajęcia raz w tygodniu, tylko na basenach Wodnego Parku (czyli bez Edukatorium) i tylko dla uczniów drugich klas szkół podstawowych. Zajęcia te rozpoczną się 4 marca. Potrwają do 19 czerwca. Nie będą odbywały się w ramach lekcji wychowania fizycznego, ale w formie zajęć dodatkowych. Basen w strefie sportowej przeznaczony zostanie do nauki pływania, natomiast w basenie znajdującym się w strefie rekreacyjnej zaplanowane są dla drugoklasistów zajęcia z elementami gimnastyki i zabawy.

– W tym roku szkolnym planowane jest uczestnictwo 1047 uczniów klas drugich szkół podstawowych podzielonych na ok. 52 grupy – mówi Ewa Grudniok. – Gmina Tychy w planie finansowym na 2019 r. przeznaczyła na bezpłatne zajęcia nauki pływania w Wodnym Parku Tychy kwotę 614 880 zł, a na dowóz dzieci na te zajęcia kwotę 200 000 zł.

Pieniądze na naukę pływania drugoklasistów gmina przelewać będzie do Miejskiego Centrum Oświaty, a dopiero MCO przekaże je aquaparkowi.

– Oczywiście to „przekazywanie” będzie się odbywać na podstawie comiesięcznych faktur wystawianych przez Wodny Park za zrealizowane w danym miesiącu usługi – dodała rzecznik UM Tychy.

Zdzisław Barszewicz

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz