Ogromna makieta kolejowa. Powstawała 10 lat

0
Ogromna makieta kolejowa. Powstawała 10 lat

W Gemini Park Tychy można obejrzeć mającą ponad 400 m kw. interaktywną wystawę ilustrującą 100 lat historii podróżowania pociągami. Wśród atrakcji ekspozycji znajduje się jedna z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie. Wystawa potrwa do wiosny.

Parowozy i urokliwe stacje, pociągi spalinowe i nowoczesne dworce, a do tego pociągi towarowe – wszystko w skali 1:87. Ekspozycja pt. „Kolejkoland” na Śląsku prezentowana jest po raz pierwszy. Co w niej niezwykłego?

Wielka makieta nie tylko precyzyjnie odwzorowuje górzysty krajobraz, w którym poruszają się pociągi. Można zobaczyć m.in. dworce i ludzi czekających na pociąg, domy, mieszkańców miast, drogi z samochodami, tunele, a także takie detale jak np. wiejską zagrodę ze zwierzętami, człowieka wspinającego się po górach czy pracujących kolejarzy.

Fot. materiały prasowe Gemini Park Tychy

Makietę można podziwiać w scenerii dziennej i nocnej. Nie brakuje także charakterystycznych odgłosów nadjeżdżających pociągów. Dużej makiecie towarzyszą także dwie mniejsze, również w skali 1:87.

– Konstrukcja robi wrażenie, nie tylko ze względu na skalę, a ma ponad 300 m kw. Przede wszystkim wrażenie robi to, że składa się z wielu ruchomych elementów. Cały czas kursują pociągi, słyszymy jak nadjeżdżają, a do tego widzimy życie w otaczających tory miastach. Poza tym, to jedna z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie i jedna z nielicznych, która odwzorowuje górski krajobraz – mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

Fot. materiały prasowe Gemini Park Tychy

Makieta powstawała aż 10 lat. – To rękodzieło. Jej twórcy włożyli w nią tysiące godzin mozolnej pracy z lupą w ręku. Tyle czasu potrzeba było, aby milimetr po milimetrze odtworzyć krajobraz m.in. z górami, tunelami, wodospadami, lasami, wiaduktami czy szwajcarską architekturą górską z przełomu XIX i XX wieku – dodaje.

Wybrane strefy makiety są interaktywne. Pod okiem instruktora można spróbować samemu nauczyć się sterować zdalnie pociągiem. Z wystawy wraca się także ze sporą dawką wiedzy na temat historii kolejnictwa. Specjalne multimedialne prezentacje przedstawiają także szlaki kolejowe, dawne lokomotywy oraz przełomowe odkrycia, które zmieniły raz na zawsze podróże.

Fot. materiały prasowe Gemini Park Tychy

Oprócz jednej duże makiety i dwóch małych zobaczymy także jedną wykonaną z klocków LEGO. Ponadto dla dzieci powstało Kino Kolejkoland, wyświetlające bajki, których bohaterami są kolejowe postaci. Dzieci będą miały okazje nauczyć się, jak zachowywać się na przejściu i przejeździe kolejowym. Pomogą w tym: sygnalizacja świetlna, zapory oraz przejścia dla pieszych.

Wystawę „Kolejkoland” można oglądać codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia Gemini Park Tychy. Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa dostępna będzie przynajmniej do marca. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł. grupowy 10 zł. Przez dwa pierwsze dni tj. 8 i 9 stycznia wstęp jest bezpłatny.

(J) źródło: Gemini Park Tychy, Gemini Holding, Guarana PR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here