Olimpiada małych karateków

0
Fot. Wioleta Piróg

W Przedszkolu nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi 22 lutego odbyła się Pierwsza Tyska Olimpiada Przedszkolaków – Oyama Karate. Wzięło w niej udział 36 zawodników z 6 przedszkoli. Jednym z organizatorów zawodów była Danuta Fyda-Granek ze Śląskiego Klubu Karate „Goliat”, mistrzyni świata Oyama Karate.

W zawodach wzięły udział drużyny z gminnych przedszkoli: nr 8, nr 22 oraz niepublicznych placówek: Smyki, Akademia Przedszkolaka, Sport Art 1 i Sport Art 2.

Mali zawodnicy walczyli o punkty w sześciu konkurencjach. Trzy z nich były sprawnościowe: slalom, bieg z balonikiem i bieg w kapciach babci, a trzy kolejne siłowe: odpoczynek samuraja, stanie na seiken, aniołki na wytrzymałość.

W konkurencjach sprawnościowych brali udział wszyscy uczestnicy, a do siłowych byli wybierani przedstawiciele grup. Wszystkie zadania były nie lada wyzwaniem dla takich maluszków. Na przykład w konkurencji stanie na seiken dzieci musiały jak najdłużej utrzymać się w pozycji „do pompek” na zaciśniętych pięściach. Podczas wykonywania tego ćwiczenia, niejedno z nich płakało.

– To rozwija odporność psychiczną. Trenowanie karate poprawia ogólną sprawność. Dzieci uczą się dyscypliny, posłuszeństwa, a co najważniejsze zdobywają umiejętność opanowania obowiązujących zasad – mówi Danuta Fyda-Granek.

Pomimo trudności wszystkie drużyny dzielnie i wytrwale walczyły o zwycięstwo, a atmosfera była radosna. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Niepublicznego Przedszkola Językowego Smyki.  Drugie miejsce zajęło Przedszkole nr 8, a trzecie – Akademia Przedszkolaka.

W myśl hasła olimpiady: „Wszyscy jesteśmy mistrzami, wszyscy wygrywamy!”, każda drużyna otrzymała nagrody książkowe, a zawodnicy dyplomy i medale. Sędzią głównym zawodów była Danuta Fyda-Granek, ich współorganizatorka (wraz z Przedszkolem „Zielony Ogród”) . Organizatorzy zapewnili opiekę medyczną, a także napoje i poczęstunek dla maluchów.

Wioleta PIRÓG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here