Opaska dla seniora, czyli kontrola funkcji życiowych na odległość

0
Opaska z nadajnikiem umożliwiająca kontrolowanie funkcji życiowych na odległość; fot. UM Tychy
Reklama

Opaska dla seniora, czyli kontrola funkcji życiowych na odległość. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach wyposażył już sześć starszych, niesamodzielnych osób w specjalne opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe. Dzięki temu wskazani opiekunowie mogą w sposób bieżący na odległość monitorować stan zdrowia osób, które taką opaskę noszą. To jeden z elementów realizowanego programu „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie”, na który tyski MOPS otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 1 777 257,90 złotych (wkład własny gminy Tychy to 133 772,10 zł.).

– Opaska to urządzenie, dzięki któremu mamy informację m.in. o tętnie, czy temperaturze ciała osoby, która taką opaskę nosi – mówi Sylwia Walter, pracownik MOPS w Tychach. – Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek”. Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z naszą babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza może wezwać pomoc. Powiadomienie SMS może trafić do trzech wskazanych osób.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, opaska zawiera także lokalizator, czyli nadajnik pozwalający określić gdzie nosząca go osoba się znajduje. To bardzo przydatne w przypadku seniorów cierpiących np. na chorobę Alzheimera. Do obsługi programu uruchomiono specjalną platformę.

– Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec Tychów w wieku 60+ – mówi Joanna Bebek, pracownik socjalny projektu. – Po złożeniu wniosku do MOPS, pracownik przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami.

Reklama

Oprócz tego projekt „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” zawiera świadczenia określane jako pomoc sąsiedzką.

– Chodzi o to, by w jakiś sposób wspomóc osoby, które i tak pomagają swoim starszym, często samotnym sąsiadom – mówi Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach. – Dla nich to bardzo ważne, by pomagała im osoba, której ufają, którą znają. Uczestnicząc w programie opiekunowie otrzymają za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie. Problem starzejącego się społeczeństwa coraz bardziej nas dotyka. Dziś istotą pomagania jest odejście od pomocy instytucjonalnej na rzecz środowiskowej. W tym projekcie dedykowanym seniorom chcemy podtrzymywać i wzmacniać ich samodzielność. Do programu mogą zgłosić się także rodziny, które opiekują się swoimi bliskimi w podeszłym wieku.

W ramach programu będzie można skorzystać z pielęgnacyjnych usług opiekuńczych – co najmniej 5 osób może skorzystać z rehabilitacji, a co najmniej 15 z usług pielęgnacyjnych. Każda z tych usług, jak słyszymy, świadczona będzie od 1 – 3 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Oprócz tego można wziąć udział w szkoleniach m.in. z opieki pielęgnacyjnej i w spotkaniach w grupach wparcia.

Projekt „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” adresowany do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, realizowany będzie do 31 grudnia 2020 roku.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj