Ośmioro młodych posłów

0
Młodzi posłowie z opiekunami; fot. M. Leszczyk
Reklama

W środę, 29 czerwca podczas sesji Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego uhonorowano ośmioro uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy 1 czerwca uczestniczyli w XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowanej w Sali Posiedzeń Sejmu RP w Warszawie.

Tematem wiodącym tegorocznej sesji SDiM były „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Do projektu zgłosiło się aż 626 dwuosobowych zespołów szkolnych z całej Polski. Spośród nich komisja z Instytutu Pamięci Narodowej wyłoniła 230 najwyżej ocenionych, które właśnie 1 czerwca zasiadły w sejmowych ławach w roli młodych posłów.

Gratulacje dla Sybilli i Krzysztofa z Gim. w Chełmie Śląskim; fot. M. Leszczyk
Gratulacje dla Sybilli i Krzysztofa z Gim. w Chełmie Śląskim; fot. M. Leszczyk

Przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica stwierdziła, że udział aż czterech dwuosobowych zespołów uczniowskich reprezentujących powiat bieruńsko-lędziński należy traktować jako duży sukces. Dyplomy uznania oraz pamiątkowe albumy o powiecie z rąk przewodniczącej Kubicy, starosty Bernarda Bednorza i wiceprzewodniczącego RP Marka Spyry otrzymali: Dorota Chłapek i Mateusz Powichrowski z LO w Bieruniu, Agata Bobla i Anna Niesyto z PZS w Lędzinach, Sybilla Haśnik i Krzysztof Koźlik z Gimnazjum w Chełmie Śl. oraz Krystyna Spyra i Marzena Strojny z Gimnazjum w Imielinie.

Uhonorowano też nauczycieli pod kierunkiem których wymienieni uczniowie opracowywali projekty, odpowiednio: Roberta Romantowskiego-Tomosza, Agnieszkę Waśniowską, Joannę Kuleszę-Kubiciel i Marię Habrykę.

Reklama

Projekt uczniów z LO dotyczył starobieruńskiego rynku pod kątem powstań śląskich; dziewczęta z PZS skupiły się na roli i znaczeniu zabytkowego kościoła św. Klemensa dla lędzińskiego społeczeństwa; uczniowie z chełmskiego gimnazjum zajęli się miejscem Smutnej Góry wraz z cmentarzem, na którym pochowano zmarłych na cholerę  w świadomości społeczności lokalnej; a dziewczęta z gimnazjum imielińskiego wybrały jako projekt swojego opracowania tablicę upamiętniającą przysięgę złożoną 17 sierpnia 1919 roku przez powstańców śląskich z Imielina i okolic na terenie lasu kosztowskiego.

Mirosław Leszczyk

Młodzież z radnymi powiatowymi; fot. M. Leszczyk
Młodzież z radnymi powiatowymi; fot. M. Leszczyk

 

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj