Ostatnie stadium agonii szpitala w Pszczynie: NFZ oddalił protesty powiatu.

0
Gaśnie ostatni promyk nadziei dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie; fot. Renata BOTOR

Ostatnie stadium agonii szpitala w Pszczynie: NFZ oddalił protesty powiatu. Dzisiaj (29.06) Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że oddalił wszystkie protesty powiatu pszczyńskiego, który ubiegał się w konkursie o prowadzenie szpitala. Wcześniej, komentując fakt odrzucenia przez NFZ konkursowej oferty powiatowej spółki, starosta pszczyński obwieścił, że decyzja w tym kształcie i formule jest równoznaczna z likwidacją szpitala w Pszczynie. Ostatnią deską ratunku miał być własnie protest. Po fiasku dotychczasowych starań, powiat ma nadzieję na rozpoczęcie w nieokreślonej przyszłości rokowań z NFZ, aby uzyskać kontrakt na prowadzenie szpitala w późniejszym terminie. NFZ potwierdza chęć prowadzenia rokowań, ale po spełnieniu koniecznych warunków prawnych.  

Agonia szpitala w Pszczynie wchodzi nieodwołalnie w ostatnie stadium. Potwierdza to dzisiejszy (29.06) komunikat powiatu pszczyńskiego. Czytamy w nim:

„29 czerwca, z niezrozumiałych dla nas przyczyn, Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że 27 czerwca (czyli w przeddzień spotkania w NFZ z pracownikami szpitala i mieszkańcami Pszczyny) oddalił wszystkie protesty złożone przez powiat pszczyński na czynność odrzucenia ofert w konkursie na leczenie szpitalne na obszarze powiatu pszczyńskiego oraz świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze. Tym samym Narodowy Fundusz Zdrowia nie pozwolił na płynne przejęcie i zachowanie ciągłości pracy Szpitala Powiatowego w Pszczynie, pozbawiając opieki medycznej na miejscu 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

W związku z tym, powiat pszczyński czyni wszelkie starania, by przystąpić do obiecywanych nam od kwietnia rokowań.

Od poniedziałku 25 czerwca komisyjnie przejmowane są pomieszczenia i sprzęt, przekazany w dzierżawę Centrum Dializa Sp. z o.o. z Sosnowca. W sobotę 30 czerwca w godzinach nocnych nastąpi ostateczne przejęcie obiektu. W poniedziałek 2 lipca rozpoczną się dalsze przygotowania, m.in. w zakresie zbierania informacji od pracowników, czy ich wola podjęcia pracy w Szpitalu Powiatowym jest aktualna w przypadku przyznania kontraktu w późniejszym terminie. Dziękujemy pracownikom szpitala za dotychczasową cierpliwość i zaoferowaną szeroką pomoc.”

Ciąg zdarzeń dotyczących szpitala, które od pewnego czasu szczegółowo relacjonujemy, sprowadzają się do faktu, że od 1 lipca 2018 r. szpitala w Pszczynie nie będzie.

 

AKTUALIZACJA: 

Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach, przekazała nam dzisiaj (29.06) następującą wiadomość:

„Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach informuje, że od dnia 1 lipca 2018 r. świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w powiecie pszczyńskim będą realizowane przez:

Ośrodek Symetria Sp. z o.o.,

  1. Partyzantów 21, 43-200 Pszczyna

tel. kontaktowy: 32/ 447 47 05

Informuję również, że dzisiaj zostało ogłoszone rozstrzygnięcie postępowania na leczenie szpitale – ponieważ 2 oferty musiały zostać odrzucone, jak również protest złożony przez Centrum Przedsiębiorczości, postępowanie zostało unieważnione.

http://www.nfz-katowice.pl/dokumenty/544/oswiad-uniewaz-ko-LSZ-360-368.pdf

Zgodnie ze złożoną wczoraj deklaracją Piotra Nowaka, zastępcy dyrektora ds. medycznych ŚOW NFZ, Śląski OW NFZ najszybciej jak to możliwe, jednak po spełnieniu przez Centrum Przedsiębiorczości [spółki powiatu pszczyńskiego – przyp. red. Nowe Info] warunków wymaganych obowiązującym prawem, ogłosi rokowania na leczenie szpitalne w Pszczynie.

Ponadto, zgodnie z ustaleniami z wczorajszego protestu mieszkańców Pszczyny, we wtorek 3 lipca w siedzibie NFZ w Katowicach odbędzie się spotkanie robocze dotyczące przyszłości szpitala.”

Czytaj też:

Premierze pomóż! Rozpaczliwy list starosty pszczyńskiego w sprawie szpitala.

Protest powiatu w sprawie szpitala w Pszczynie

Pszczyński szpital w agonii – Centrum Dializa obwinia o to m.in. starostę

 

(pp)

Dodaj komentarz