Otwarli nowy Ośrodek Zdrowia

0
Aleksander Wyra, burmistrz Łazisk Górnych (z lewej) i Jacek Grela, prezes Proelmedu w gabinecie laryngologicznym; fot. J. Jędrysik

Dziś (28 lutego) oficjalnie otwarto Ośrodek Zdrowia w Łaziskach Górnych. Od podstaw wybudowała go gmina za 8,3 mln zł. Już jutro (1 marca) przyjmie pierwszych pacjentów w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, przychodni specjalistycznej, dziecięcej i laboratorium analitycznym.

Jak poinformował podczas otwarcia Aleksander Wyra, burmistrz Łazisk Górnych, budowa rozpoczęła się w 2015 r. Ośrodek zaprojektowały i wybudowały lokalne firmy: Bożena Chmura i Witold Chmura z Łazisk Górnych oraz przedsiębiorstwo Kurpas z Mikołowa. – Gmina wybudowała i wyposażyła obiekt z własnych pieniędzy bez wsparcia finansowego z zewnątrz. Sprzęt medyczny zakupiła spółka Proelmed, prowadząca opiekę zdrowotną w Łaziskach Górnych. – Nie wiem czy jakaś gmina na Śląsku w ostatnich latach wybudowała taki ośrodek. Jego atutem – oprócz architektury i wystroju – jest lokalizacja w ścisłym centrum Łazisk, tuż obok ratusza – mówił Aleksander Wyra.

Burmistrz wyliczył: 7 000 050 zł roboty budowlane, 450 000 zł parking na 150 miejsc i jego oświetlenie, ok. 500 000 zł meble i wyposażenie, 315 000 zł elektronika.

Po przemówieniach zaproszonych gości obiekt poświęcił ks. prałat dr Jacek Wojciech, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

W nowym ośrodku znalazły miejsce dwie duże przychodnie dotychczas zlokalizowane przy ul. Wyzwolenia (w budynku należącym do elektrowni) i przy ul. Chopina. Logistycznym wyzwaniem było ich przeniesienie, aby zachować ciągłość opieki zdrowotnej dla łaziszczan. W budynku funkcjonuje też laboratorium analityczne przeniesione z ul. Wyzwolenia i apteka. Swoją siedzibę ma w nim także Straż Miejska, której budynek wyburzono w związku z budową ośrodka.

Klimatyzowany budynek 27 lutego odebrał Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak powiedział nam Jacek Grela, prezes Proelmedu, rocznie z usług ośrodka skorzysta minimum 100 tys. pacjentów. – Wszyscy lekarze, a także pracownicy rejestracji, którzy do tej pory pracowali w poradniach przy ul. Chopina i ul. Wyzwolenia znajdą miejsce w nowej przychodni. Funkcjonalność budynku była konsultowana z personelem.

W Ośrodku Zdrowia przyjmować będzie sześciu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także lekarze specjaliści: ginekolog, kardiolog, laryngolog, alergolog, okulista, urolog i lekarz laboratoryjny. W poradni specjalistycznej zainstalowano nowoczesny sprzęt, m.in. do badań laryngologicznych i alergologicznych. Planowany jest też zakup urządzenia do diagnostyki dróg oddechowych u małych dzieci. Z kolei w poradni kardiologicznej znajdziemy EKG wysiłkowe i bieżnię, a w poradni okulistycznej specjalistyczny polomierz – urządzenie do mierzenia pola widzenia pacjentów. Planowany jest też zakup USG wysokiej klasy i utworzenie dziecięcej poradni kariologicznej. Nie wykluczone, że dostępne będą też komercyjne porady psychologiczne, endokrynologiczne i diabetologiczne.

Przypomnijmy, że Łaziska Górne to jedno z miast, które po upadku PRL-u stanęło przed dylematem czy przejmować opiekę zdrowotną po przyzakładowych przychodniach (elektrownia, kopalnia). Od połowy lat 90. gmina współpracuje w tym względzie ze spółką Proelmed, utworzoną wówczas przy Elektrowni Łaziska. Dziś Urząd Miejski ma w Proelmedzie 43 proc. udziałów. 57 proc. posiada spółka Elvita z Jaworzna wchodząca w skład Grupy PZU.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here