Ożywione obrazy Wyspiańskiego

0
Pastelowy autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1902 r.
Reklama

W tym roku minęła 120. rocznica prapremiery dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Tychów, któremu patronuje ten wybitny dramaturg i malarz, stworzyli projekt „Wyspian Art!”. W jego ramach wykonali zdjęcia odwzorujące obrazy artysty.

16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się prapremiera „Wesela”. Tak więc w tym roku minęło 120 lat od tego wydarzenia.

– „Wesele” dla maturzystów to jedna z ważniejszych lektur. Nasi uczniowie postanowili podkreślić rocznicę wystawienia dramatu w szczególny sposób – mówi Anita Iskierka, dyrektor III LO w Tychach.

Jeszcze podczas zdalnych lekcji języka polskiego zainaugurowali projekt „Wyspian Art!”. W jego ramach wykonywali zdjęcia odwzorujące obrazy Wyspiańskiego. Modelami byli członkowie rodziny i przyjaciele. – Młodzież wykazała się kreatywnością i skrupulatnym oddaniem szczegółu – ocenia Anita Iskierka.

Stanisław Wyspiański w dojrzałym okresie twórczości malował portrety pastelami, węglem, ołówkiem, rzadziej farbami olejnymi. To portrety kobiece, męskie, dziecięce. Uderzające prostotą w temacie – niewyszukanym i codziennym. Między innymi do tych prac nawiązali uczniowie III LO.

Reklama

Akcja „Wyspian Art!” jest drugą częścią projektu „Evviva I’arte”, w ramach którego uczniowie kopiowali fotograficznie dzieła różnych malarzy

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here