Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczą biegiem

0
Na trasie ubiegłorocznego biegu; fot. J. Jędrysik
Reklama

W najbliższą niedzielę 4 marca w nad Jeziorem Paprocańskim odbędzie się Bieg „Tropem Wilczym” – Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To główny punkt tyskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Towarzyszyć mu będą: bieg i nordic walking dookoła jeziora oraz biegi dziecięce. Gościem specjalnym imprezy będzie podporucznik Wacław Szacoń, żołnierz Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego, czterokrotnie skazany na karę śmierci, przyjaciel ostatniego Żołnierza Wyklętego Jana Franczaka „Lalka”, który został zabity w 1963 r.

Biegi odbędą się trzy dni po Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca. Sejm ustanowił go w 2011 r., aby oddać cześć żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i walczyli o niepodległą Polską z sowietami i ich polskimi poplecznikami.

Biegi „Tropem Wilczym”, koordynowane przez Fundację „Wolność i Demokracja”, odbywają się w całej Polsce na dystansie 1963 metrów. Ów nietypowy dystans nie jest przypadkowy. To na cześć Józef „Lalka” Franczaka, ostatniego Żołnierza Wyklętego, zastrzelonego w… 1963 roku. Nazwa biegu nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Wilki”: „Ponieważ żyli prawem wilka/Historia o nich głucho milczy/Pozostał po nich w kopnym śniegu/Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy”.

W Tychach o pamięć o antykomunistycznym podziemiu dbali kibice GKS Tychy. Jeszcze zanim sejm ustanowił jego święto. – Początkowo spotykaliśmy się pod pomnikiem gen. Stefana Grota–Roweckiego, pierwszego komendanta głównego Armii Krajowej – mówi Ireneusz Ruchała, wiceprezes Stowarzyszenia „Tyski Fan”. – Tam składaliśmy kwiaty i przypominaliśmy życiorysy ludzi o których historia miała głucho milczeć.

Reklama

– W latach 2014-2015 dzięki wsparciu m.in. prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca udało nam się przenieść uroczystości na placu Baczyńskiego. Tam też odsłoniliśmy tablicę poświęconą Niezłomnym, autorstwa Tomasza Wenklara, a mieszkańcom miasta przedstawiliśmy bitewne rekonstrukcje z lat 1944–1963 – wspomina Ireneusz Ruchała.

– W latach 2016-2017 zmieniliśmy formułę obchodów. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja” i uroczystości 1 marca przenieśliśmy na Paprocany. Tam zorganizowaliśmy bieg „Tropem Wilczym”. W tym roku do podstawowego biegu na dystansie 1963 metrów dojdzie bieg i nordic walking dookoła jeziora – mówi I. Ruchała.

Jako że w tym roku przypada również stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje: dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci (przy dobrej pogodzie), prezentacja starych samochodów (dzieci będą mogli jeden z nich pomalować), prezentację broni i umundurowania Muzeum Śląskiego Września Arkadiusza Domińca i prezentację Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach.

Ppor. Wacław Szacoń ps. Czarny; fot. Anna Trutowska Fotografia

Gościem specjalnym będzie ppor. Wacław „Czarny” Szacoń, żołnierz Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, czterokrotnie skazywany na karę śmierci. – Podporucznik Szacoń wspierał ukrywającego się Józefa Franczaka, ostatniego żyjącego żołnierza oddziału Hieronima Dekutowskiego, aż do jego śmierci w 1963 r. To on wymyślił jego pseudonim „Lalek” – mówi Ireneusz Ruchała. Do Tychów przyjedzie też Janusz Kamocki, członek Narodowej Organizacji Wojskowej, więzień polityczny.

W sprawie zapisów do biegu głównego na 1963 m, biegu wokół Paprocan na ok. 6,5 km oraz nordic walking wokół Paprocan należy kontaktować się z organizatorem – tel. 507 382 376.

Zapis jest ważny wyłącznie po dokonaniu opłaty startowej na konto: mBank – numer rachunku: 20 1140 2017 0000 4502 1284 9345 z dopiskiem – „Bieg Pamięci”. W przypadku rejestracji grupowej, należy podać nazwiska i imiona osób opłacanych. Opłata startowa do biegów i nordic walking wynosi 25 zł. Uiszczone wpisowe nie podlega zwrotowi. Udział w biegach dziecięcych jest darmowy. Zapisy w dniu biegu na miejscu.

Biegacze w pakiecie startowym otrzymają okolicznościową koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych, materiały promocyjne, a na mecie pamiątkowy medal. Dla pierwszych trzech zawodników (kobiety, mężczyźni) w biegu wokół Jeziora Paprocańskiego czekają cenne nagrody rzeczowe. Każde z biegnących dzieci otrzyma batonik, soczek, wpinkę i wlepkę. Po biegu na wszystkich czeka ciepły posiłek i napój.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kibiców GKS Tychy „Tyski Fan”.

Patronat medialny objął dwutygodnik i portal „Nowe Info” oraz NOLTychy.pl.

Harmonogram biegu:
9.00-11.30 – wydawanie pakietów startowych oraz numerów, zapisy do biegów dziecięcych,
12.00 – start wspólny biegów: głównego, wokół Jeziora Paprocańskiego i nordic walking,
12.05 – start dzieci w biegach na 200 metrów (8 lat i młodsi); 400 metrów (9–11 lat); 800 metrów (12-13 lat),
12.50 – podsumowanie imprezy, gorący posiłek, wręczenie nagród, zamknięcie imprezy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj