Pęknięty mur, niszczejące ikony. Dotacja miasta na ratowanie kościoła Ducha Świętego 

1
Niszczejące ikony w kościele Ducha Świętego w Tychach; fot. Dominik Gajda
Reklama

Zabytkowy kościół pw. Ducha Świętego w Tychach wymaga pilnych prac konserwatorskich. Na przyporach pojawiły się pęknięcia muru świadczące o niestabilności, poza tym niszczeje polichromia wewnątrz świątyni. Miasto Tychy przyznało 26 sierpnia parafii Ducha Świętego ponad 116 tys. zł. Za pieniądze te będą przeprowadzone badania konserwatorskie i wykonana ekspertyza oceniająca stan techniczny budynku.

Kościół Ducha Świętego w Żwakowie poświęcony został 11 września 1982 r. Mimo młodego wieku już 8 stycznia 2020 r. oficjalnie zyskał rangę zabytku. W tym dniu uprawomocniła się bowiem decyzja o wpisie tyskiej świątyni do rejestru zabytków województwa śląskiego. Wnioskował o to w 2019 r. obecny proboszcz ks. Dariusz Mazur. Ale nie byłoby tego kościoła gdyby nie ks. prałat Franciszek Resiak, pierwszy proboszcz i budowniczy świątyni (nie tylko zresztą tej). To jemu kościół Ducha Świętego zawdzięcza swoją wyjątkowość. Nie uległ bowiem żadnym naciskom i wykonanie projektu zlecił mało wówczas znanemu tyskiemu architektowi Stanisławowi Niemczykowi (za swoje osiągnięcia w budownictwie sakralnym Stanisław Niemczyk nazwany został później polskim Gaudim). Księdzu prałatowi Resiakowi (obecnie na emeryturze) kościół zawdzięcza również wystrój wnętrza, na który składa się m.in.  polichromia inspirowana malarstwem bizantyjskim. Jej wykonanie ks. Resiak zlecił prof. Jerzemu Nowosielskiemu.

– Mamy to szczęście, że na terenie miasta powstał jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce – mówił Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Zabytek wymaga już jednak prac konserwatorskich. Dlatego, w oparciu o ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Rada Miasta Tychy podjęła 26 sierpnia 2021 r. uchwałę przyznającą parafii Ducha Świętego dotację w wysokości 116 235 zł. Pieniądze te przeznaczone są „na wykonanie oceny stanu technicznego oraz badań konserwatorskich budynku kościoła”.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, konieczność wykonania ekspertyzy i badań konserwatorskich wynika z aktualnego stanu obiektu („na części przypór ceglanych zaobserwowano pionowe pęknięcia muru, świadczące o jego niestabilności”). Dodatkowo będą przeprowadzone badania stanu drewnianej podbitki dachu, stanowiącej podobrazie polichromii, oraz samej warstwy malarskiej. Na przeprowadzenie tych prac zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Reklama

(icz)

Kościół Ducha Świętego w Tychach jest już zabytkiem. Niezwykła historia świątyni

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Jak trwoga to do Boga. Jak się tynk na łeb sypie to do miasta po dotacje. I jeszcze sprytnie niby bez związku zdążyli uzyskać status zabytku. Każdy by chciał być emerytem w wieku 35 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj