Perła Paprocan popijana kranówką

0
fot. pixabay

Jutro (20 października) w Tychach Paprocanach odbędzie się Perła Paprocan, czyli popularna impreza sportowa polegająca na bieganiu, na różnych dystansach, wokół Jeziora Paprocańskiego. Pragnienie będzie można ugasić wodą z kranu. Autobusy S17 i S18 za darmo dowiozą zawodników i publiczność na te zawody.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, informuje, że Perła Paprocan odbędzie po raz 32. Bieg ten nie ma być rywalizacją, lecz formą aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu. Bardziej niż wyniki, jak słyszymy, liczyć się powinny atmosfera biegu i doborowe towarzystwo biegaczy. Zawodnicy przebiegają poszczególne okrążenia dookoła tyskiego Jeziora Paprocańskiego po wytyczonej pętli o długości 7 km i mogą poprzestać już na takim dystansie, lub pokonać jego dowolne wielokrotności – aż po maraton, czyli 6 okrążeń. Tradycyjnie oprócz biegaczy, w zawodach udział wezmą także zawodnicy uprawiający Nordic Walking. Wszyscy zawodnicy otrzymają na mecie pamiątkowe medale.

– Perła Paprocan, to tak naprawdę połączenie zawodów z treningiem – mówi Teresa Noga, prezes Tyskiego Stowarzyszenia Sportowego. – Zawodnicy, właśnie przez to, że nie muszą deklarować dystansu, który chcą przebiec lub przejść, mogą decydować o ilości okrążeń na podstawie dyspozycji dnia, lub aktualnych warunków, np. pogodowych.

Perła Paprocan, jak słyszymy, cieszy się coraz większą popularnością. Na przykład podczas ostatniej, wiosennej edycji biegu (odbył się 24 marca br) pobito rekord frekwencji – wzięło bowiem w nim udział 1007 zawodników. Dla porównania: w październiku 2007 r., podczas pierwszej edycji biegu, wystartowało zaledwie 9 biegaczy.

– Zapraszamy biegaczy do Tychów – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Z myślą o zawodnikach i tych, którzy chcą im kibicować przygotowaliśmy bezpłatne linie autobusowe S17 i S18. Przejazdy będą odbywały się na trasie Tychy Dworzec PKP – Tychy Paprocany Wiadukt w godzinach od 8.00 do 14.00.

A czym biegacze będą mogli ugasić pragnienie? Wodą prosto z kranu. Dostawę zapewni Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach.

– Tyska kranówka będzie serwowana w ekologicznych kubkach, ponieważ wodociągi, jak i organizatorzy biegu, dbają o otaczające nas środowisko – mówi Krzysztof Zalwowski, prezes RPWiK w Tychach. – Woda, którą podczas biegu będą pili biegacze, jest zdrowa i nadaje się do spożycia bez konieczności gotowania. Niezależne badania jakościowe potwierdzają, że tyska woda jest jedną z najlepszych w kraju.

– Start niedzielnych zawodów zaplanowano na godzinę 10.00 – informuje Ewa Grudniok. – Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Macieja Gramatyki, zastępcy prezydenta Tychów ds. społecznych.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here