Piękno po japońsku, czyli Ogród Japoński w Parku Śląskim został otwarty

0
W Ogrodzie Japońskim Parku Śląskiego, fot. Tomasz Żak/UMWS
Reklama

Wczoraj (12 lipca) oficjalnie otwarto Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie. W uroczystości uczestniczył Mateusz Morawiecki, premier Polski. Ogród położony jest pomiędzy Halą Wystawa „Kapelusz” a Rosarium.

Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, informuje, że główną osnowę kompozycji Ogrodu Japońskiego stanowi rozbudowany układ wodny, składający się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, strumienia oraz wodospadu. Całość zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Przy użyciu granitowych bloków wodę skierowano w dół, tworząc wodospad. Kompozycję można podziwiać z przeszklonego tarasu widokowego. W jego pobliżu znajduje się ogród Zen, w tym miejscu można zobaczyć nieregularne głazy i roślinność, które są otoczone odnowionymi murami. Tutaj też można odpocząć na drewnianych podestach.

Roślinność to jedna z głównych atrakcji ogrodu. Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Korekty florystyczne pozwoliły na wyróżnienie charakterystycznych roślin, które można spotkać w Japonii. Różaneczniki, hortensje, kalie, magnolie Soulangeana, jodły koreańskie, krzewy pierisa i jałowców oraz irgi błyszczącej to tylko część flory, którą mogą podziwiać zwiedzający. Na uwagę zasługuje ponad 50-letnia wiśnia, która zdobi pobliski staw. Dopełnieniem jest oświetlenie, które sprawi, iż także wieczorami będzie można podziwiać tu prawdziwą symfonię kolorów.

Autorom projektu zależało na wykreowaniu miejsca o niepowtarzalnym nastroju, który będzie się kojarzył nie tylko z historycznymi ogrodami japońskimi, ale także ze współczesnymi nurtami tej sztuki. Ważnym aspektem dla projektantów było wyjątkowe potraktowanie miejsca lokalizacji ogrodu, jego historii z wszelkimi uwarunkowaniami przyrodniczymi i technicznymi oraz nawiązanie do autorskiej wizji ogrodu prof. Edwarda Bartmana poprzez zachowanie historycznego układu funkcjonalno-przestrzennego.

W uroczystym otwarciu Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim udział wziął premier Mateusz Morawiecki, Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, parlamentarzyści Barbara Dziuk i Wojciech Szarama oraz radni Sejmiku Śląskiego: Alina Nowak, Zbigniew Przedpełski, Piotr Czarnynoga i Bartłomiej Kowalski.

Reklama

– To niezwykle piękne i urokliwe miejsce, pokazujące harmonię natury i sztuki – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Urzeka, zachęca do spaceru i wypoczynku. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprosić wszystkich do Parku Śląskiego.

Premier zwrócił uwagę na fakt, że Ogród Japoński w Parku Śląskim został otwarty po 54 latach (początki realizacji tej koncepcji sięgają bowiem 1967 r.). Szef rządu zauważył, że Japonia, kultywująca swoje tradycje jest jednocześnie symbolem nowoczesności – to  perspektywa dla Śląska.

– W przebudowie Parku Śląskiego kluczowe są inwestycje, które finalnie będą służyły mieszkańcom – mówił marszałek Jakub Chełstowski. – Ogród Japoński bez wątpienia będzie jedną z wizytówek Zielonych Płuc Śląska. Jest on iście bajkowy, nie mam przy tym wątpliwości, że szybko stanie się jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez spacerowiczów. Park Śląski wpisuje się w strategię programu Zielone Śląskie 2030, koncentrującej się na poprawie jakości życia w regionie oraz zielonej transformacji gospodarczej. Właśnie do parku trafi 226 mln zł w ramach unijnej inicjatywy Jessica. Zmodernizowane zostanie kąpielisko „Fala”, metamorfozę przechodzi również Planetarium Śląskie, które już niebawem stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w kraju. To dla nas ogromny zaszczyt gościć tutaj pana premiera Mateusza Morawieckiego, który może zapoznać się z pierwszymi efektami przeobrażeń, jakie przechodzi Park Śląski. Gratuluję także determinacji zarządowi Parku Śląskiego. To świetne wykonana praca.

Marszałek Jakub Chełstowski wręcza Gwiazdę Górnośląską premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, obok Agnieszka Bożek – prezes Parku Śląskiego; fot. Tomasz Żak/UMWS

Marszałek Chełstowski podkreślił zaangażowanie premiera Morawieckiego w istotne dla regionu kwestie. Dzięki temu, jak można było usłyszeć, w polityce spójności województwu śląskiemu przyznano największe w kraju środki (w sumie 4,9 mld euro). Dzięki tym pieniądzom, jak zapewniał marszałek, w regionie będą realizowane inne przedsięwzięcia. Marszałek podziękował również premierowi za kultywowanie pamięci o powstaniach śląskich – drodze okupionej walką i przelaną krwią dla Macierzy – i w imieniu mieszkańców regionu przekazał prezesowi Rady Ministrów Gwiazdę Górnośląską, którą honorowani byli powstańcy.

– Realizowaliśmy modernizację Ogrodu Japońskiego w trudnych czasach pandemicznych – wspomniała Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego. – W czerwcu minionego roku podpisaliśmy umowę. Dziś oddajemy już ten projekt warty ponad 14 mln zł. Mam nadzieję, że stanie się jednym z ulubionych miejsc parkowych gości. Kolejne inwestycje przed nami. Liczę na to, że ich realizacja będzie równie skuteczna.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here