Pieniądze na oświetlenie. Wymienione będą (m.in. w Tychach) latarnie i oprawy lamp

0
Umowę podpisują marszałek Jakub Chełstowski (z lewej) i prezydent Tychów Andrzej Dziuba; fot. Tomasz Żak/UMWS

Wczoraj (16 września) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowy, na mocy których dofinansowanie w kwocie 56 mln zł trafi do 11 gmin województwa (m.in. do Bierunia, Orzesza, Tychów, Suszca, Ornontowic). Pieniądze te przeznaczone są na nowoczesne oświetlenie.

Dofinansowanie zrealizowano w ramach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Tą drogą wsparcie finansowe uzyskało 15 projektów z zakresu efektywności energetycznej. Ich łączna kwota, jak informuje urząd marszałkowski, to blisko 74,4 mln zł – dofinansowanie ze środków unijnych przekracza sumę 56 mln zł. Realizacja projektów ma umożliwić wzrost efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Chodzi o efekty ekologiczny (zmniejszenie zużycia energii, a więc zmniejszenie emisji m.in. dwutlenku węgla) i ekonomiczny (obniżenie kosztów eksploatacji systemu oświetlenia ulicznego).

Pieniądze, jak słyszymy, trafią do 11 gmin województwa śląskiego. Beneficjentami są: Suszec, Bieruń, Siemianowice Śląskie, Orzesze, Ciasna, Sosnowiec, Tychy, Gierałtowice, Ornontowice, Bytom i Chorzów. Największe dofinansowanie otrzymali: Sosnowiec (16,5 mln zł) i Tychy (14,5 mln zł). 16 września w podpisaniu umów z przedstawicielami tych gmin uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża.

– Wymiana oświetlenia na nowoczesne poprawi bezpieczeństwo w naszych gminach, wpłynie na jakość życia mieszkańców i przyniesie istotne korzyści związane z ekologią – mówił marszałek Jakby Chełstowski. – Dzięki tym środkom uda się wymienić prawie 13 tys. lamp i 2,3 tys. słupów oświetleniowych w całym regionie, co znacząco poprawi komfort życia i obniży koszty oświetlenia w gminach.

– Umowa o dofinansowanie na wymianę starych opraw na nowe, energooszczędne została właśnie podpisana – zakomunikował 16 września Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – W ramach wartego prawie 23 miliony złotych projektu (dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 14 mln zł) zostanie wymienione oświetlenie i słupy oświetleniowe na osiedlach A,B, D, E, F, N, O, U i T i na tzw. Starych Tychach. W sumie zamontowanych zostanie 2308 nowych opraw! W kolejnych latach planujemy modernizację oświetlenia w kolejnych częściach miasta.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here