Pieniądze tylko dla JST województwa śląskiego. Głęboka termomodernizacja

1
fot. ZB

Dzięki aktywności Komitetu Sterującego „Programu dla Śląska” działającego przy wojewodzie śląskim, jednostki samorządu terytorialnego (JST) województwa śląskiego, czyli np. gminy, uzyskały możliwość dofinansowania termomodernizacji budynków komunalnych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pod koniec czerwca Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju, Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego oraz Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, uczestniczyli w konferencji podsumowującej realizację „Programu dla Śląska”.

W lipcu ubiegłego roku Komitet Sterujący „Programu dla Śląska” zainicjował działania, które w efekcie doprowadziły do tego, że zapisane w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim” objęło również i JST województwa śląskiego. Dzięki temu i one mogły teraz starać się m.in. o pozyskanie unijnego dofinansowania na tzw. głęboką termomodernizację kamienic, budynków komunalnych. Chodzi nie tylko o ocieplenie budynku, ale i wymianę okien, drzwi zewnętrznych, źródeł ciepła, a nawet modernizację instalacji ogrzewania. Portal samorządowy podkreśla, że tylko jednostkom samorządu terytorialnego z województwa śląskiego (ich związkom, samorządowym jednostkom organizacyjnym oraz przedsiębiorstwom realizującym zadania własne JST) dano taką możliwość.

Konferencja podsumowująca realizację „Programu dla Śląska” odbyła się pod koniec czerwca br. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, poinformował na niej, że w Programie Infrastruktura i Środowisko jest około 1 mld zł tylko na poprawę jakości powietrza w województwie śląskim. Niedawno zakończono 3 nabory wniosków. Jak informuje portal gov.pl (serwis polskiego rządu) wpłynęło 98 wniosków. O dofinansowanie ubiegają się 53 samorządy. Łączny koszt wnioskowanych inwestycji wyniósł 913 mln zł, a wysokość dofinansowania unijnego – 500 mln zł.

Jak czytamy w serwisie polskiego rządu, na dofinansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, modernizacji sieci ciepłowniczych oraz promowanie nowoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyli w zakończonym właśnie konkursie 270 mln zł.

Na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach znajdują się szczegółowe informacje dotyczące samego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

(pp)

1 KOMENTARZ

  1. „Dobra Zmiana” właściwie organizuje wykorzystywanie funduszy europejskich. Teraz tylko należy oczekiwać, że JST województwa śląskiego właściwie podejdą do tego tematu. Bo byłoby niedobrze, gdyby JST politycznie podeszły do tych zagadnień i w ramach „wspierania” antyrządowej opozycji, nie podjęłyby żadnych działań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here