Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Mikołowie. Przewodnicząca nie da sobą kierować?

0
Katarzyna Syryjczyk-Słomska - przewodnicząca Rady Miejskiej i burmistrz Stanisław Piechula; fot. J. Jędrysik
Reklama

Dziś (20 listopada) odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej w Mikołowie. Przewodniczącą RM została jednogłośnie wybrana Katarzyna Syryjczyk-Słomska. Pomimo deklaracji o pracy ponad podziałami, radni PiS bez stanowiska w prezydium rady.

Radni po raz pierwszy korzystali z tabletów z oprogramowaniem e-sesja. Za jego pomocą będą m.in. otrzymywać materiały sesyjne, zgłaszać swoją obecność i oddawać głosy. Na pierwszej sesji tablety zawiodły. Nie można było za ich pomocą potwierdzić obecności radnych. Były też kłopoty ze zliczaniem głosów.

Na początku obrady  prowadził radny-senior Jan Przewoźnik, który objął mandat Stanisława Piechuli (burmistrz kandydował również na radnego). Wygasł także mandat Iwony Spychały-Długosz, która będzie wiceburmistrzem. Jej miejsce zajęła Aneta Esnekier.

Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Iwona Kurdziel-Drzewiecka wręczyła wybranym radnym zaświadczenie o wyborze. Po odczytaniu tekstu ślubowania, w którym była mowa o rzetelnej i uczciwej pracy dla dobra gminy i jej mieszkańców, radni potwierdzali go słowem „ślubuję”. Można było też dodać formułę „tak mi dopomóż Bóg”. Z możliwości takiej skorzystało 9 z 21 radnych.

Reklama

Kolejnym punktem były wybory przewodniczącego Rady Miejskiej. Jedyną kandydaturę zgłosił radny Krzysztof Żur. – Na przewodniczącą Rady Miejskiej rekomenduję Katarzynę Syryjczyk-Słomską, doświadczoną radną. To jej piąta kadencja z rzędu. W poprzedniej była wiceprzewodniczącą RM. W tych wyborach uzyskała drugi wynik w mieście – 905 głosów. To rzetelna, prawdomówna kobieta. Wyrazista osobowość, która nie pozwala sobą kierować – uzasadniał kandydaturę radny Żur.

W tajnym głosowaniu Katarzyna Syryjczyk-Słomska uzyskała 21 głosów poparcia (wszystkich radnych) i przejęła prowadzenie sesji od radnego-seniora. Dziękując za wybór K. Syryjczyk-Słomska powiedziała: – Cieszę się, że w stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce, także w Mikołowie nastąpiła zmiana i pierwszy raz kobieta została przewodniczącą rady. Będę współpracowała ze wszystkimi radnymi dla dobra mieszkańców, choć różnimy się poglądami i doświadczeniem.

Po wręczeniu zaświadczenia o wyborze na burmistrza Stanisławowi Piechuli i złożeniu przez niego ślubowania, dokonano wyboru wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Zgłoszono trzy kandydatury: Michała Rupika, Stanisławy Hajduk-Bies i Remigiusza Kusia. W tajnym głosowaniu wybrano na wiceprzewodniczących M.Rupika i R. Kusia. Obaj otrzymali po 17 głosów. Na S. Hajduk-Bies zagłosowało 5 radnych.

Podczas inauguracyjnej sesji głosowano m.in.uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla burmistrza Stanisława Piechuli. Jak poinformował włodarz Mikołowa, pozostało ono na dotychczasowym poziomie, uwzględniającym 20-procentową obniżkę rządowym rozporządzeniem. Wynosi ono 10 236 zł brutto. Za uchwałą głosowało 18 radnych, 3 wstrzymało się od głosu.

Sesja zakończyła się życzeniami owocnej pracy dla przewodniczącej RM i burmistrza od mikołowskiej Rady Seniorów.

***

Pomimo deklaracji o pracy ponad podziałami, składanymi na sesji przez przewodniczącą Syryjczyk-Słomską i wiceburmistrza Mateusza Handla, wynik głosowania na wiceprzewodniczących rady mogą wskazywać, że m.in. radni PiS będą w opozycji. Pomimo argumentów Grażyny Ostafil (PiS), że każda licząca się grupa radnych powinna mieć swojego wiceprzewodniczącego, większość w radzie radzie odrzuciła kandydaturę  S. Hajduk-Bies (PiS) i poparła M. Rupika (KWW Górnośląscy Samorządowcy). Koalicję rządzącą miastem tworzyć będą radni burmistrza – Razem dla Mikołowa (6 mandatów) i wiceburmistrza Handla – Obywatelski Komitet Samorządowy (7 mandatów).

Oto aktualny skład Rady Miejskiej Mikołowa (2018-2023):

Mateusz Bies (KWW Obywatelski Komitet Samorządowy),

Agnieszka Fiola (KWW Obywatelski Komitet Samorządowy),

Łukasz Ryguła (KWW Obywatelski Komitet Samorządowy),

Aneta Esnekier (KWW Obywatelski Komitet Samorządowy),

Jarosław Sworzeń (KWW Obywatelski Komitet Samorządowy),

Katarzyna Syryjczyk-Słomska (KWW Obywatelski Komitet Samorządowy),

Krzysztof Żur (KWW Obywatelski Komitet Samorządowy),

Martyna Centkowska-Strzelczyk (KWW Razem Dla Mikołowa Stanisława Piechuli),

Katarzyna Głośna (KWW Razem Dla Mikołowa Stanisława Piechuli),

Ewelina Kukla (KWW Razem Dla Mikołowa Stanisława Piechuli),

Remigiusz Kuś (KWW Razem Dla Mikołowa Stanisława Piechuli),

Jan Przewoźnik (KWW Razem Dla Mikołowa Stanisława Piechuli),

Andrzej Sukiennik (KWW Razem Dla Mikołowa Stanisława Piechuli),

Anna Chrapek-Budacz (PiS),

Stanisława Hajduk-Bies (PiS),

Grażyna Ostafil (PiS),

Adam Zawiszowski (PiS),

Ewa Chmielorz (KWW Skuteczni),

Sylwester Czarnota (KWW Skuteczni),

Michał Rupik (KWW Górnośląskich Samorządowców Lokalnych),

Krzysztof Jakubiec (KWW „Dla Gminy i Powiatu”).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj