Pierwszy automat na puszki i plastikowe butelki

0
Pierwszy automat zbierający plastikowe butelki i puszki; fot. UM Pszczyna
Reklama

Pierwszy automat zbierający plastikowe butelki i puszki stanął na jednym z osiedli w Pszczynie. Za każdą wrzuconą butelkę lub puszkę wybrane sołectwo lub osiedle zostanie zasilone kwotą 10 groszy.

Pierwsza maszyna stanęła na ulicy Dobrawy na Osiedlu Piastów, w pobliżu placu zabaw oraz stacji rowerów miejskich.  Jak podaje UM Pszczyna, jest to pierwszy tego typu automat zewnętrzny w Polsce, który przyjmuje butelki i puszki.

Automat jest monitorowany i nie posiada wewnątrz środków finansowych, wydaje wyłącznie potwierdzenia w formie kuponu i przesyła informacje o przekazanych środkach do systemu komputerowego operatora. Zebrane w ten sposób środki mają zasilić fundusz osiedlowy lub sołectwa z przeznaczeniem na zakup elementów poprawiających estetykę oraz organizację akcji proekologicznych. Za każdą oddaną butelkę lub puszkę na konto osiedla lub sołectwa trafi 10 groszy.

To program pilotażowy, który trwa od 15 sierpnia br. do 30 czerwca 2020 roku.

Jak skorzystać z automatu ?

  1. Wrzuć butelkę lub puszkę do automatu.
  2. Wybierz z listy, na które osiedle lub sołectwo chcesz przeznaczyć środki.
  3. Możesz wrzucić jednorazowo więcej butelek lub puszek – środki się sumują.
  4. Odbierz kupon potwierdzający Twój wybór.

Jak przypomina UM Pszczyna, odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. Zużycie tworzyw sztucznych rośnie z roku na rok, a tysiące ton plastiku zanieczyszczają naszą planetę, stanowiąc ogromne zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt i dla nas samych.

Reklama

Proces biodegradacji tworzyw sztucznych przebiega bardzo powoli. Czas rozkładu zwykłej torebki foliowej ocenia się na około 120 lat. Plastikowa butelka ulega biodegradacji w ciągu około 500 lat. Segregacja śmieci ma ogromne znaczenie dla ograniczenia ilości odpadów przez odzyskiwanie surowców, które można użyć ponownie lub przetworzyć i wykorzystać przy produkcji nowych przedmiotów – opakowań, zabawek, odzieży, materiałów budowlanych, mebli itp. (tzw. recykling).

Nic nie wskazuje na to, aby świat miał odejść od produkcji plastiku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w 2016 r. w Europie recykling tworzyw sztucznych po raz pierwszy przewyższył ich składowanie.

(r), źródło: UM Pszczyna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj