Piją wodę mineralną z kopalni

0
Fot. PGG

Piją wodę mineralną z kopalni. Woda mineralna z KWK „Ziemowit” w Lędzinach była przebojem podczas Szczytu Klimatycznego COP 24 – informuje Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia.

„Naturalnie oczyszczona i wzbogacona woda jest jakościowo lepsza od wielu znanych marek wody mineralnej” – czytamy w serwisie internetowym grupy PGG. Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach Polska Grupa Górnicza częstowała gości tym niecodziennym produktem.

Fot. PGG

Kopalniana woda czerpana jest z pompowni, z głębokości ponad 400 m pod ziemią, gdzie spływa z północnych granic obszaru górniczego kopalni „Ziemowit” – z rejonów zlikwidowanych szybów „Piast II” i „Hołdunów”. Jest także silnie zmineralizowana – całkowita zawartość składników mineralnych wynosi w niej ok. 800 miligramów na decymetr sześcienny. Zawiera m.in. magnez, sód, wapń, wodorowęglany, chlorki i siarczany.

– Nie każda kopalnia węgla kamiennego posiada takie zasoby wody, jak nasza – mówi Marcin Sitek, kierownik Działu Geologicznego w kopalni Ziemowit. – Z historii górnictwa węgla kamiennego wiemy, że były zakłady górnicze, które posiadały wodę pitną, ale nie poczyniły stosownych kroków w celu jej ujmowania.

Co ciekawe, zakład górniczy w Lędzinach jest jednym z niewielu w Polsce, tak bogatych w wodę. Wpływ na to mają warunki geologiczne, hydrogeologiczne i prowadzona w tym rejonie w latach ubiegłych eksploatacja górnicza.

Pierwszy raz – specjalnie na szczyt COP 24 – kopalniana woda została zabutelkowana i estetycznie opakowana z dokładną informacją co zawiera i jaką posiada datę ważności. Jest bezpieczna, przebadana i zdrowa. Można ją spokojnie spożywać. Parę lat temu gruntowanie wyremontowano punkt poboru wody na kopalni, wymieniając m.in. całą armaturę i aparaturę dozującą.

Po przejściu przez kopalnianą stację uzdatniania, woda odpowiada wymogom ministerialnego rozporządzenia określającego parametry jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Z wody do tej pory na co dzień korzystali górnicy, który chętnie piją ją także z sokami czy przygotowując z niej kawę i herbatę.

Woda objęta jest okresową kontrolą przeprowadzaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach. „Ziemowit” dostarcza ją do ok. 13 proc. mieszkańców Lędzin. Zasoby wody pitnej wykorzystywane są również do rezerwowego zasilania dołowego systemu przeciwpożarowego.

(JJ), źródło: PGG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here