Pingwiny wróciły na Śląsk

2
Pingwiny wróciły na Śląsk, a konkretnie do śląskiego ZOO; fot. UMWS

Po 43 latach nieobecności do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powróciły pingwiny – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Chodzi konkretnie o  pingwiny Humboldta, nazywane też pingwinami peruwiańskimi. Jutro (17 lutego) UMWŚ organizuje w pingwinim pawilonie briefing prasowy.

Sprowadzenia pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego poprzedzone zostało długimi przygotowaniami. Przed przyjęciem wyczekiwanych gości trzeba było wybudować dla nich nowy budynek i baseny ze stacją uzdatniania wody. Inwestycję rozpoczęto w kwietniu ubiegłego roku. Pawilon powstał na dotychczasowym wybiegu dla nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni.

Dom dla pingwinów ma powierzchnię zabudowy przekraczającą 320 metrów kwadratowych i kubaturę ponad 1070 metrów sześciennych. Nie będzie udostępniony zwiedzającym. W jego wnętrzu znajdą się bowiem niezbędne urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada.

Gdzie zatem będzie można obserwować ptaki? Na wybiegu zewnętrznym, wśród skał i zakamarków przy basenie o pojemności 220 metrów sześciennych. Konstrukcja basenu powinna umożliwić także obserwacje ptaków pod wodą.

Warto przypomnieć, że pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 r. Przebywały tu do października 1977 r. Co roku odwiedzało je ok. miliona osób. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na statku PZM „Świetlik”.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti) żyją na wybrzeżach Peru i Chile w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta (stąd ich nazwa). Długość ciała tych ptaków dochodzi do 70 cm, ważą do ok. 6 kg. Pingwiny Humboldta, jak słyszymy, obok pingwinów z Galapagos, należą do najbardziej zagrożonych gatunków. Szacuje się, że obecnie jest ich na świecie nie więcej niż 50 tys. sztuk.

W jutrzejszym briefingu prasowym w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym (pawilon pingwinów) udział wezmą marszałek Jakub Chełstowski, członek zarządu Izabela Domogała i dyrektor ZOO Jolanta Kopiec.

(pp)

 

2 KOMENTARZE

  1. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here