Piosenki Jonasza Kofty online

0
Fot. Teatr Mały

W ramach przedsięwzięcia proLOGOS – Festiwal Słowa Online, Teatr Mały zaprasza w piątek 22 maja o godz. 18.00 na koncert pt. „Miniatura o Ciszy”. W repertuarze piosenki Jonasza Kofty.

Koncert zostanie udostępniony na kanale YouTube Teatr Mały Tychy, a link umieszczony na profilu facebookowym teatru.

Od kilku lat maj w tyskiej kulturze, to czas spotkania z literaturą, uwrażliwienia na piękno słowa mówionego i najciekawsze zjawiska językowe ostatnich dekad, a wszystko to za sprawą LOGOS FEST.

Pomimo braku możliwości spotkania się z widzem twarzą w twarz, Teatr Mały chce przybliżyć publiczności strofy kolejnego wyjątkowego autora, a tym samym przygotować odbiorców na realizację festiwalu w pełnej jego formule jesienią (bez względu na to, czy będzie mogło stać się to w formie tradycyjnej czy w przestrzeni wirtualnej).

Od początku maja w mediach społecznościowych Teatru Małego, w ramach Archiwum LOGOS FEST przypominany jest dorobek artystyczny festiwalu, wykonania utworów autorstwa dotychczasowych patronów literackich wydarzenia między innymi: Osieckiej, Grechuty, Młynarskiego i Przybory.

Już w najbliższy piątek 22 maja, w dniu, w którym pierwotnie miała mieć miejsce kulminacja tegorocznej edycji LOGOS FEST, programowanej wokół dorobku twórczego Jonasza Kofty, Teatr Mały zaprasza na zrealizowany online program artystyczny pt. „Miniatura o ciszy”, w którym wykonane zostaną najbardziej rozpoznawalne utwory poety, jak „Jej portret” i „Pamiętajcie o ogrodach”, i te wchodzące w krąg tak zwanej piosenki popularnej, jak „Wakacje z blondynką” i „Do łezki łezka”. Nie zabraknie również tekstów, w których Kofta jawi się poetą z krwi i kości, takich jak „Popołudnie”, „Trzeba marzyć”, „Koniec dnia”, czy „Song o ciszy” – do tytułu którego nawiązuje nazwa tego koncertu. To utwór, którego strofy dziś brzmią wyjątkowo dojmująco:

Bo gdy się milczy, milczy, milczy,
To apetyt rośnie wilczy
Na poezję, co być może drzemie w nas

Przecież już dosyć mamy huku i jazgotu.
Ale gdy cicho, to źle i głupio nam,
Jakby się zepsuł życia niezawodny motor,
Coś nie w porządku, jakbyś był już nie ten sam.
Cisza zagłusza, sam już nie wiesz, jaki jesteś,
Więc szybko włączasz wszystko, co pod ręką masz.

A gdy się milczy, milczy, milczy,
To apetyt rośnie wilczy
Na poezję, co być może drzemie w nas

Wystąpią: związana z tyską sceną Klaudię Walencik, Krzysztof Kulbicki i Paweł Drzewiecki – pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. Tradycją festiwalowych produkcji jest również zapraszanie wyjątkowych gości, którymi w tym roku będą Iwona Loranc, związana z Teatrem Buffo i Teatrem Komedia w Warszawiei Andrzej Poniedzielski.

Projekt proLOGOS – Festiwal Słowa Online będzie współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura w sieci”.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here