Plantami Karola bezpieczniej do szkoły

0
Czerwona linia wyznacza przebieg ciągu pieszo-rowerowego w Bieruniu Nowym, źródło: Urząd Miejski
Reklama

Urząd Miejski w Bieruniu pozyskał 368 859 zł z unijnych funduszy na budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego w Bieruniu Nowym ulicę Jagiełły z ulicą Budzyńskiej. Dzięki temu uczniowie Gimnazjum nr 1 będą mogli bezpiecznie dotrzeć do szkoły, bez konieczności poruszania wzdłuż ruchliwej trasy DK 44 (ul. Warszawska).

W sumie cała inwestycja ma kosztować 579 695 zł. Chodnik i ścieżka rowerowa o długości 356 metrów i szerokości 3,5 metra będzie zaczynał się za budynkiem „Triady”, a kończył przy ul. Budzyńskiej, w rejonie hali i boisk BOSiR-u oraz Gimnazjum nr 1.

Dzięki skomunikowaniu ul. Jagiełły z budynkiem obecnego Gimnazjum nr 1 stworzy się uczniom z terenu Bijasowic oraz osiedli przy ul. Węglowej i Granitowej bezpieczną drogę do szkoły, eliminując potrzebę poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi krajowej DK44 (ul. Warszawska). Ciąg pieszo-rowerowy zostanie oświetlony lampami LED-owymi, zsynchronizowanymi z funkcjonującym od ponad roku w gminie systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Zakończenie robót przewidziano na listopad 2017 r.

Jak informuje nas radny Jarosław Mokry, chodnik i ścieżka rowerowa powstaną w śladzie tzw. Plantów Karola, wzdłuż Potoku Bijasowickiego. Nazwa Planty Karola sięga lat 90., kiedy to były radny Karol Tabaka orędował na rzecz powstania rekreacyjnych terenów zielonych w tym miejscu.

Reklama

Dotacja na inwestycję pochodzi z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek aplikacyjny, dzięki któremu uzyskano dofinansowanie, opracowano w oparciu o dokumentację projektową, która powstała, gdy w 2015 r. w ramach budżetu partycypacyjnego. Projekt zgłosił radny Jarosław Mokry, a poparli go głosami mieszkańcy okręgu Warszawska-Wawelska-Zabrzeg.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here