Pless Cup 2018: Wysokie skoki i groźny upadek

0
fot. Renata Botor-Pławecka

W niedzielę, 15 lipca, w pszczyńskim parku odbyły się regionalne i towarzyskie zawody konne w skokach przez przeszkody Pless Cup 2018. Konie, jeźdźcy i amazonki niemal latali nad przeszkodami. Doszło też jednak do groźnie wyglądającego upadku.

W konkursach wystartowało ok. 80 koni. Jeźdźcy i amazonki (pań było zdecydowanie więcej) byli bardzo eleganccy – w białych bryczesach i ciemnych oficerkach. Pięknie prezentowały się też oczywiście konie. Zawodnicy reprezentowali kluby z południowej Polski.

Zawodnicy niemal fruwali nad przeszkodami. Konkursy nie należały do łatwych. Jednemu z nich towarzyszyła na przykład głośna muzyka, która była dodatkowym utrudnieniem dla startujących.

Zdarzyły się upadki, w większości niegroźne. Jeźdźcy błyskawicznie samodzielnie podnosili się z ziemi.

Jeden z upadków wyglądał jednak bardzo niebezpiecznie. Zdarzył się w czasie konkursu, w którym startowali zawodnicy z licencjami (a więc zaprawieni w bojach). Amazonka spadła z konia i długo się nie podnosiła. Było słychać krzyk. Na miejscu zawodów dyżurowało pogotowie ratunkowe, więc szybko zaczęto udzielać pomocy. Jak się dowiedzieliśmy, doszło do poważnego urazu nogi (prawdopodobnie uda). Najpierw, przez około pół godziny, udzielano pomocy na miejscu (ogłoszono przerwę w zawodach), a potem karetka zabrała poszkodowaną do szpitala.

Ostatni z konkursów był połączeniem umiejętności jeździeckich z motoryzacyjnymi. Jeździec miał do pokonania kilka przeszkód, a potem trzeba było przesiąść się do samochodu. Jeśli zawodnik nie miał prawa jazdy, w konkursie brał udział dodatkowy kierowca i to on kończył „bieg”.

Wyniki zawodów: tutaj.

Pless Cup 2018 zorganizowali: PLKJ Plessówka, UM Pszczyna, MORiS Pszczyna, Terenowe Koło Hodowców Koni w Pszczynie. Pomagali młodzi wolontariusze Patronat prasowy: m.in. „Nowe Info”.
(r), zdjęcia: Renata BOTOR-PŁAWECKA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here