Pobiegli w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

0
Start biegu (Fot. Piotr Kaczmarczyk)
Reklama

W Tychach ponad 500 osób pobiegło w niedzielę, 28 lutego w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Wilczym Tropem”. Wśród uczestników biegu, którego trasa prowadziła wokół Jeziora Paprocańskiego, były całe rodziny. Udział wzięli zarówno dziadkowie, jak i ich wnuczki oraz matki z dziećmi na wózkach. Trasa biegu symbolicznie liczyła 1963 metry, bo właśnie w 1963 r. komuniści zabili ostatniego z wyklętych – Józefa Franczaka, pseudonim ,,Lalek”. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Wszyscy uczestnicy otrzymali od nas pamiątkowe koszulki z wizerunkami dowódców oddziałów, które po zakończeniu wojny nie pogodziły się z wkroczeniem Sowietów do Polski i podjęły walkę z władzą ludową – mówi Ireneusz Ruchała, wiceprezes Stowarzyszenia Kibiców GKS Tychy ,,Tyski Fan”, współorganizatora biegu. – Biegaczom wręczyliśmy też pamiątkowe medale i biało-czerwone opaski. Była również grochówka z kuchni polowej i napoje. Takie biegi jak w Tychach odbyły się 28 lutego w 160 miastach całej Polski i wzięło w nich udział około 40 tys. osób – dodaje I. Ruchała.

Każdy biegacz otrzymał koszulkę z jednym z dowódców antykomunistycznego podziemia, biało-czerwoną opaskę i pamiątkowy medal (Fot. Piotr Kaczmarczyk)
Każdy biegacz otrzymał koszulkę z jednym z dowódców antykomunistycznego podziemia, biało-czerwoną opaskę i pamiątkowy medal (Fot. Piotr Kaczmarczyk)

Uczestnicy biegu potraktowali go na różne sposoby. Niektórzy pobiegli na ,,maksa” inni typowo rekreacyjnie. W tyskim biegu wziął też udział gen. Roman Polko, były dowódca komandosów z jednostki Grom.

W czasie imprezy kibice GKS Tychy uhonorowali bohaterów antykomunistycznego podziemia odpaleniem rac oraz transparentem „Na wieczną pamięć Żołnierzom Wyklętym”. Przypomnijmy, że to Stowarzyszenia Kibiców GKS Tychy ,,Tyski Fan” było inicjatorem odsłonięcia na placu Baczyńskiego w 2014 r. tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Podczas biegu przeprowadzono też zbiórkę publiczną na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie wielkiego głodu w Związku Sowieckim. Trwa liczenie kwoty zebranych pieniędzy.

Reklama
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili kibice GKS Tychy
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili kibice GKS Tychy

Honorowy patronat nad biegiem objął prezydent Tychów. Patronat medialny objęło m.in. „Nowe Echo”. Współorganizatorzy biegu to: Stowarzyszenie Kibiców GKS Tychy ,,Tyski Fan”, ZHP Chorągiew Śląska – Hufiec Ziemi Tyskiej i Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki.

 

Lech Gawin

Fot. Piotr Kaczmarczyk

Kim byli Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci to określenie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, głównie w latach 40. i 50. XX w. Wśród ok. 20-30 tys. Żołnierzy Wyklętych byli członkowie rozwiązanej Armii Krajowej. Tworzyli oni po 1944 r. Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Narodowe Siły Zbrojne i Konspiracyjne Wojsko Polskie. Inne ugrupowania Wyklętych to m.in.: Armia Krajowa Obywatelska, Armia Polska w Kraju, Ruch Oporu Armii Krajowej, Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza Warta i Wolność i Sprawiedliwość.

Święto Żołnierzy Wyklętych Sejm RP ustanowił 1 marca. Tego dnia, w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej dzieło Armii Krajowej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj