Pociąg bez barier do Krakowa

0
fot. Koleje Śląskie
Reklama

Jutro (19 września) z Katowic do Krakowa specjalnie podstawionym pociągiem bez barier wyruszy 150 niepełnosprawnych podróżnych. Wyjazd ten połączony będzie ze zwiedzaniem Krakowa w towarzystwie przewodników PTTK.

Jak informuje Tomasz Musioł, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, śląski przewoźnik regionalny posiada bardzo nowoczesny, ekologiczny i komfortowy tabor z udogodnieniami dla osób mających problemy z poruszaniem się, osób niewidomych czy niesłyszących. Pojazdy posiadają między innymi odpowiednio dostosowane toalety, specjalne miejsca gdzie można podróżować np. na wózkach. Bardzo ważnym elementem są też windy, które obsługują przeszkolone drużyny konduktorskie. Urządzenia pomagają dostać się do składu w szczególności z peronów starszego typu.

– Koleje Śląskie kolejny raz udowadniają, że można podróżować bez barier – mówi Tomasz Musioł, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – Blisko 150 osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami skorzystają z przejazdu do Krakowa pociągiem śląskiego przewoźnika. „Pociąg bez barier” Kolei Śląskich wyrusza w trasę 19 września 2020 r. ze stacji Katowice o godzinie 10.40; będzie podstawiony na peron 4 już ok. godziny 10.15. Ten wyjazd połączony będzie ze zwiedzaniem zabytków Krakowa w towarzystwie przewodników PTTK, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

– Zwiedzając Kraków nasi pasażerowie przejdą w okolice barbakanu i murów obronnych, by ul. Floriańską dotrzeć do rynku – dodaje Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich. – Zwiedzą kościół Mariacki, sukiennice i wieżę ratuszową. Drogą Królewską dotrą na Wawel i przed smoka wawelskiego. Na koniec zobaczą okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3.

Koleje Śląskie przypominają, że osoby z każdą niepełnosprawnością fizyczną (trwałą lub przejściową), upośledzeniem lub niepełnosprawnością intelektualną (każdą niepełnosprawnością, która wymaga specjalnej uwagi), nie muszą zgłaszać w pociągu braku ważnego biletu na przejazd. W takich przypadkach konduktor sprzeda je podczas kontroli i nie pobierze za to opłaty dodatkowej (w ofercie Kolei Śląskich są , jak słyszymy, bilety ze zniżką od 37 proc. do aż 95 proc. dla osób z niepełnosprawnością). Drużyny konduktorskie powinny pomóc osobom niepełnosprawnym przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu, a także w przypadku przesiadki.

Reklama

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj