Pogrzeb artysty. Ostatnia droga Romana Nygi

0
Roman Nyga został pochowany na starobieruńskim cmentarzu; fot. Lech Gawin
Reklama

Dzisiaj (10 lutego) odbył się pogrzeb Romana Nygi, wybitnego artysty z Bierunia.

Mszę św. pogrzebową koncelebrowaną w kościele pw. św. Bartłomieja odprawił biskup pomocniczy Marek Szkudło, a kazanie wygłosił ks. proboszcz Michał Anderko.

– Roman Nyga, jeżeli mówił o Śląsku, zawsze wskazywał trzy kierunki: rodzina, dom i kościół – mówił ks. Michał Anderko.

W uroczystościach pogrzebowych – obok najbliższej rodziny – wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Bierunia (burmistrz Krystian Grzesica, wiceburmistrz Sebastian Macioł, radni miejscy) i starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernard Bednorz.

Po mszy św. kondukt żałobników udał się na starobierunski cmentarz, gdzie trumnę z ciałem zmarłego złożono do grobu. Mogiłę pokryły liczne wiązanki kwiatów i wieńce.

Reklama

Zmarły 6 lutego br. Roman Nyga  urodził się w 1938 r. w Bieruniu Starym. Pochodzi z rodziny związanej od kilku pokoleń z rzemiosłem artystycznym i sztuką. Po ukończeniu bieruńskiego liceum rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 r.

Przez cały okres swojej twórczości poruszał tematykę związaną ze Śląskiem. Był jednym z założycieli katowickiej grupy twórców AKKART. Otrzymał stypendium rzymskiej Fundacji Jana Pawła II. Od 1992 r. był członkiem Stowarzyszenia Wolnych Twórców „Projekt Oberbuschweg” w Kolonii. Był współautorem dwujęzycznego wydania „Stworków Śląskich”, tekstu „Z przeszłości 600-letniego Bierunia” i autorem wielu innych wydań książkowych.

Artysta był autorem polichromii w kościele pw. św. Walentego i pomnika tego świętego – patrona miasta. Odrestaurował wnętrze kościoła św. Bartłomieja. Był projektantem i współautorem elementów ozdabiających rynek, m.in. utopca przy studni, który ma jego twarz oraz autorem wielu tablic pamiątkowych.

Najnowszym dziełem Romana Nygi był projekt Pomnika Powstańców Śląskich (wykonany na podstawie przedwojennych zdjęć). Odtworzony monument stanął na Skwerze Powstańców Śląskich w Bieruniu. Odsłonięto go uroczyście w Święto Niepodległości w 2019 r.

Roman Nyga stworzył wiele unikalnych rysunków obrazujących Bieruń, m.in. nieistniejące już dziś młyny bieruńskie, mieszkańców miasta i ich codzienne sprawy oraz dawne stroje ludowe. Odtwarzał także historyczne mapy Bierunia i okolic. W 2001 r. został laureatem nagrody Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Dziedzinie Kultury Clemens.

Uchwałą Rady Miejskiej z 26.04.2007 r. został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Bierunia”.

Roman Nyga przyczynił się do nawiązania kontaktów Bierunia z niemieckim miastem Gundelfingen, obecnie miastem partnerskim.

Prywatnie był ojcem trzech synów Marcina – obecnie przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu oraz Szymona i Wiktora.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj