Pogrzeb Klemensa Ścierskiego

0
Fot. Mirosław Leszczyk

Dziś w południe (8 listopada) odbył się pogrzeb zmarłego 1 listopada lędzinianina Klemensa Ścierskiego, niekwestionowanego autorytetu w polskiej energetyce, byłego dyrektora Elektrowni Łaziska, wynalazcy i racjonalizatora, byłego ministra przemysłu i handlu, posła i senatora. W dniu pogrzebu przypadły jego 79. urodziny.

Klemens Ścierski był laureatem nagrody starosty bieruńsko-lędzińskiego Clemens Pro Publico Bono, Zasłużonym Obywatelem Lędzin. Odznaczono go m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej i Belgijskim Krzyżem Komandorskim za Zasługi dla Wynalazczości. Jako minister współtworzył specjalne strefy ekonomiczne. Życiorys Klemensa Ścierskiego – TUTAJ.

Mszę św. pod przewodnictwem ks. prałata Józefa Szklorza koncelebrowało w kościele pw. św. Anny w Lędzinach 12 księży, którzy wcześniej dobrze się znali, a nawet przyjaźnili z śp. Klemensem Ścierskim. Asystowało kilkanaście pocztów sztandarowych, a do mszy grała orkiestra dęta. Homilię wygłosił ks. kanonik Józef Przybyła, emerytowany proboszcz parafii Chrystusa Króla w Lędzinach Hołdunowie. Podkreślił między innymi, że zmarłego będziemy pamiętać nie tylko jako znakomitego dyrektora, ministra czy senatora, ale także jako człowieka kochającego swoją ziemię rodzinną i wrażliwego na potrzeby innych ludzi. – Do Klemensa Ścierskiego można odnieść – mówił – jak do mało którego innego człowieka znaną maksymę : Nikt nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie.

Po mszy kondukt pogrzebowy z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, oficjalnymi delegacjami (władz samorządowych z powiatu bieruńsko-lędzińskiego, zakładów pracy, szkół, organizacji pozarządowych), udał się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie odbyła się ceremonia pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Ryszarda Breguły, proboszcza parafii św. ap. Piotra i Pawła w Lędzinach Górkach, z której pochodził śp. Klemens Ścierski.

Wśród wielu znanych oficjeli uczestniczących w powyższej ceremonii zauważyliśmy m.in. byłego premiera Waldemara Pawlaka, w którego rządzie K. Ścierski był ministrem przemysłu i handlu, byłego posła Jerzego Rzymełkę oraz byłego lędzińskiego burmistrza Władysława Trzcińskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here