Pojechali do Finlandii po wiedzę, jak walczyć z bezrobociem w Tychach i powiecie bieruńsko-lędzińskim

0
Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów ds. społecznych; fot. ZB
Reklama

Wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz i przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach pojechali do Finlandii. Od 14 do 17 września w mieście Tampere mają poznawać, a po powrocie do kraju wdrażać, rozwiązania stosowane przez fińskie urzędy pracy.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, chodzi o wizytę studyjną związaną z projektem „Sięgnij po nowe”. Delegacja z Tychów, jak słyszymy, poznaje w Finlandii m.in. Trestart (metodologię pomagającą osobom poszukującym zatrudnienia w dostosowaniu się do nowego rynku pracy, na którym muszą przyjąć bardziej aktywne nastawienie, a nawet stworzyć miejsca pracy dla samych siebie), „Linię serwisową nr 3” (wsparcie realizowane w punktach kompleksowej obsługi klienta przy ścisłej współpracy urząd pracy-gmina,  a także w organizowanych przez gminy regionalnych centrach rynku pracy, instytucjach rehabilitacji zawodowej, ośrodkach edukacji dorosłych i organizacjach pozarządowych świadczących usługi dla osób starszych), „Stop and go” (koncepcję doradztwa grupowego dla pracowników w okresie przejściowym).

– Powyższe metody dotyczą współpracy z pracodawcami na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy czyli długotrwałym bezrobociu i w wieku 50+, ze szczególnym uwzględnieniem nowych metod poradnictwa zawodowego pozwalających na efektywne i skuteczne planowanie i rozwój kariery zawodowej – mówi Ewa Grudniok. – Projekt finansowany jest z EFS w ramach wsparcia dla podmiotów wdrążających współpracę międzynarodową „Ścieżki współpracy”.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach, w sierpniu 2021 r. na całym obszarze PUP (czyli w Tychach i gminach powiatu bieruńsko-lędzińskiego) zanotowano w sumie spadek bezrobocia i to zarówno w stosunku rocznym, jak i miesięcznym.

W sierpniu 2020 r. w PUP Tychy zarejestrowanych było w sumie 2541 bezrobotnych – a w sierpniu 2021 r. w poszukiwaniu pracy zarejestrowało się w PUP 2331 osób (czyli o 210 mniej). Spadki bezrobocia w stosunku rocznym zanotowano w Tychach (z 1841 do 1702), Bieruniu (z 224 do 199), Imielinie (ze 109 do 84) i Lędzinach (z 229 do 201); niewielki wzrost bezrobocia nastąpił jedynie w Bojszowach (z 68 do 73) i Chełmie Śląskim (z 70 do 72).

Reklama

Natomiast między lipcem 2021 r. i sierpniem 2021 r. we wszystkich gminach PUP Tychy zanotowano spadki bezrobocia: w Tychach o 104, w Bieruniu o 13, w Bojszowach o 5, w Chełmie Śl. o 1, w Imielinie o 2, Lędzinach o 18; czyli w całym PUP Tychy w sumie o 143.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here