Pojemniki na elektryczne śmieci

0
Wszystkie pojemniki na elektrośmieci zostaną ustawione do połowy lutego 2021 r; fot. UM Tychy

18 czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz na baterie i tonery pojawi się w różnych częściach Tychów. Miasto dołącza tym samym do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego przez MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miasta Tychy pojemniki staną na parkingu przy ulicy Czereśniowej (przy szkole), w pobliżu parkingu przy ulicy Wyszyńskiego (pomiędzy ul. Dąbrowskiego, a al. Niepodległości), przy „Bramie Słońca” na ulicy Dmowskiego, przed krytą pływalnią na ulicy Edukacji, na ul. Hetmańskiej (przy SP 22), na ul. Hierowskiego (w pobliżu sklepu Lidl), ul. Armii Krajowej (w pobliżu sklepu Rossmann), na ul. Orzeszkowej 7, ul. Kościelnej w Jaroszowicach (w pobliżu parkingu przy kościele), na ul. Zaręby (parking przy SP nr 40) oraz w pobliżu skrzyżowania ul. Borowa – ul. Skalna (w rejonie SP nr 10).

Jak słyszymy, oprócz tego w najbliższych dniach zostanie wskazanych kolejne 7 miejsc na terenie miasta. Pojemniki mają pojawić się we wszystkich lokalizacjach do połowy lutego br.

Do czerwonych pojemników będzie można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o niewielkich gabarytach tj. laptopy, telefony, suszarki czy tostery. Odbiór elektrycznych śmieci powyżej 50 cm będzie ustalany indywidualnie pod numerem infolinii 572 102 102.

Co równie istotne: przetworzone odpady powrócą już na wiosnę w postaci ekologicznych uli, również w kolorze czerwonym.

– Wiosną na terenie miasta staną wyjątkowe ule w części wykonane z recyklingu. Autorem projektu oraz ich wykonawcą jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Czerwony kolor uli nie jest przypadkowy. Pasieka ma przypominać mieszkańcom miasta, że warto prawidłowo utylizować elektryczne śmieci. Dzięki temu, odzyskujemy część materiałów i substancji, które mają szanse powrócić na rynek. Tutaj, w przypadku czerwonych uli, które będą cieszyć oczy mieszkańców i turystów – tłumaczy Michał Jurczok, dyrektor ds. rozwoju MB Recycling.

– Troska o środowisko naturalne jest jednym z naszych priorytetów. Musimy chronić przyrodę, ale naszym obowiązkiem jest także kształtowanie właściwych postaw proekologicznych oraz edukacja w tym zakresie. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w projekt Elektryczne Śmieci. Dzięki pojemnikom mieszkańcy naszego miasta zyskają możliwość szybkiej i bezpiecznej utylizacji elektrycznych śmieci oraz baterii i tonerów – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Projekt obejmuje także innowacyjną platformę edukacyjną: Szkolne Centrum Recyklingu. Strona dedykowana uczniom, rodzicom i nauczycielom zawiera materiały w najróżniejszej formie: filmy, artykuły naukowe, bajki, scenariusze lekcji, wywiady radiowe, infografiki, quizy, rebusy, krzyżówki – wszystko po to, by nauka była jednocześnie zabawą. Na platformie nie mogło oczywiście zabraknąć konkursów oraz programów partnerskich dedykowanych tyskim szkołom.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here