Półmilionowy silnik

0
Silnik nr 500 000 z tyskiej fabryki PSA; fot. Grupa PSA

6 stycznia br., na zmianie nocnej z linii produkcyjnej zakładu Grupy Peugeot Société Anonyme (PSA) w Tychach zjechał 500-tysięczny silnik PureTech. Jubileuszowa jednostka trafi do opla grandlanda X, który zostanie wyprodukowany w zakładzie w Sochaux, należącym do PSA.

– 2020 rok postawił przed nami trudne i niespodziewane wyzwania. Poddał próbie naszą gotowość do sprawnego odpowiadania na szybko zmieniające się warunki biznesowe,
w trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej. Przeszliśmy pomyślnie tę próbę, realizując cały założony plan produkcyjny. Dzięki temu 7 stycznia przekroczyliśmy liczbę pół miliona jednostek PureTech, wyprodukowanych w Polsce – powiedział Janusz Puzoń, dyrektor tyskiego zakładu.

Jak informuje Grupa PSA, pomimo pandemii koronawirusa, 2020 rok był czasem rozwoju tyskiej fabryki, dzięki czemu możliwe było m.in. uruchomienie trzeciej zmiany produkcyjnej.

Tyski zakład dostarcza jednostki napędowe do pojazdów marek: Peugeot, Citroën, Opel i DS. Tyskie silniki są montowane m.in. w peugeocie 208 – Samochodzie Roku 2020, nowym peugeocie 3008, citroënie C5 aircross, citroënie C4, DS3 crossback, DS7 crossback, oplu corsie czy oplu mokce. Zakład w Tychach dostarcza silniki do 19 fabryk Grupy PSA na świecie.

Przypomnijmy, że linię montażową silników benzynowych PureTech uruchomiono w Tychach 17 stycznia 2019 r. Tychy to trzecie miejsce na świecie, po fabrykach we Francji i Chinach, gdzie produkowane są te silniki.

Fabrykę w Tychach zbudował w 1999 r. japoński koncern Isuzu. Trzy lata później (2002 r.) jej większościowym udziałowcem stał się amerykański koncern General Motors, który w 2013 r. ostatecznie wykupił wszystkie udziały i utworzył z tyskiego zakładu i fabryki Opla w Gliwicach spółkę Opel Manufacturing Poland. Grupa PSA ma w swoim portfelu pięć marek. Oprócz Opla znajdują się tu jeszcze: Peugeot, Citroën, DS, Vauxhall. W styczniu 2021 r. sfinalizowana została fuzja PSA z włosko-amerykańskim Fiat Chrysler Automobiles, w wyniku której powstał nowy międzynarodowy konglomerat Stellantis.

(J)

Nowy silnik PSA z Tychów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here